Kaczyński zapowiada błyskawiczne zbrojenie armii. Będzie powrót do obowiązkowej służby wojskowej? [USTAWA  O OBRONIE OJCZYZNY]

i

Autor: PAP/Wojciech Olkuśnik Kaczyński zapowiada błyskawiczne zbrojenie armii. Będzie powrót do obowiązkowej służby wojskowej? [USTAWA O OBRONIE OJCZYZNY]

Kaczyński zapowiada błyskawiczne zbrojenie armii. Będzie obowiązkowa służba wojskowa?

2021-10-26 15:36

Więcej pieniędzy, więcej żołnierzy, więcej nowoczesnego uzbrojenia - m.in. to zapowiedział Jarosław Kaczyński, wicepremier ds. bezpieczeństwa. Rząd przedstawił projekt ustawy o obronie ojczyzny. Czy będzie powrót do obowiązkowej służby wojskowej?

Ustawa o obronie ojczyzny

Rząd przedstawił projekt ustawy o obronie ojczyzny. Jak mówi wicepremier Jarosław Kaczyński - państwo, które leży na granicy NATO i Unii Europejskiej musi mieć poważną siłę odstraszającą. I tę siłę mają dać nowe rozwiązania. Co się zmieni?

Będzie obowiązkowy pobór do wojska?

Jak zapowiedzieli wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak główną zmianą będzie zwiększenie liczby żołnierzy - do minimum 250 tysięcy. Podkreślono jednak, że nie oznacza to przymusowego poboru do wojska. Zostanie przywrócona zasadnicza służba wojskowa, ale dobrowolna. - Jest przeznaczona dla ochotników, którzy odbędą 28-dniowe szkolenie podstawowe i później  przez 11 miesięcy odbędą szkolenie specjalistyczne - mówił minister Mariusz Błaszczak.

Czytaj także: Rekonstrukcja rządu 26.10.2021. Kim są nowi ministrowie?

Zachętą ma być m.in. wynagrodzenie. Stawka ma podskoczyć do 4 400 złotych. Inną zachętą ma być gwarancja zatrudnienia po takiej służbie. Pieniądze na to, a także na dozbrojenie, mają pochodzić z nowego Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, który ma powstać przy Banku Gospodarstwa Krajowego.

Nowy rodzaj wojska

Powstanie też nowy rodzaj wojsk - wojska obrony cyberprzestrzeni. - Pracujemy na rzecz ich rozwoju. To są zadania bardzo istotne jeśli chodzi o odpowiedź na zagrożenia XXI wieku - powiedział minister Błaszczak.

Czytaj także: Ministerstwo Sportu powraca! Kaczyński zdradził, kto będzie nowym ministrem

Nowy stopień w wojsku

- Wprowadzany nowy stopień, starszy szeregowy specjalista. Chcemy wykorzystać ich wiedzę i umiejętności, w przypadku, w którym nie chcą być podoficerami z różnych przyczyn. Wprowadzamy nowy stopień wojskowy, co daje tej grupie tej możliwość awansu - dodał minister.

Niepełnosprawni w wojsku

W nowej ustawie o obronie Ojczyzny znajdują się także zapisy na temat dopuszczenia do służby osoby niepełnosprawnej - dotyczy to służby w wojskach obrony cyberprzestrzeni.

Czytaj także: HIT w szkołach - czy lekcje wydłużą się przez nowy przedmiot?

Nowa ustawa reguluje też przepisy dyscyplinujące i antykorupcyjne. Szczegóły poniżej:

QUIZ. Jedzenie w przysłowiach ukryte! Uzupełnij brakujące słowa i sprawdź czy zdobędziesz komplet punktów!

Pytanie 1 z 21
Kto ma chleb, znajdzie i ........ do niego.
W formie 24: naturalne spalacze tłuszczu