Jak zmieniał się klimat w twojej miejscowości? Specjalna strona pozwala to sprawdzić

2022-07-06 12:22
Paski klimatyczne
Autor: pixabay.com / pokazswojepaski.pl Paski klimatyczne

Katastrofa klimatyczna to fakt, z którym nie można już dyskutować. Gwałtowne zmiany i ich konsekwencje odczuwamy też w Polsce, a w zrozumieniu skali problemu pomagają tzw. paski klimatyczne. Czym są i jak sprawdzić przebieg zmian klimatu dla swojej miejscowości? O tym w naszym artykule.

Paski klimatyczne to coś, na co coraz częściej możemy natknąć się w mediach społecznościowych. Grafiki są bardzo charakterystyczne, przedstawiają rząd pasków w kolorach od jasnego błękitu po ciemną czerwień. Im dalej na prawo, tym więcej czerwieni. Wszystko nabiera sensu gdy uświadomimy sobie, co przedstawiają paski. To zmiany temperatury ciągu ostatnich ponad 100 lat. Każdy pasek przedstawia temperaturę w danym miejscu uśrednioną w skali roku. Paski zaczynają się w roku 1900, a kończą w 2020. Mniej więcej od 1990 widzimy już głównie paski czerwone i ciemnoczerwone. Ten widok powinien nas przerazić. Oznacza bowiem, że szybko zmierzamy w stronę katastrofy. Na stronie Pokaż swoje paski można sprawdzić, jak zmieniały się temperatury w Polskich miastach. Jak to zrobić? O tym w dalszej części artykułu.

Ed Hawkins: "Te paski to ostrzeżenie dla ludzkości"

Paski, które znajdujemy w sieci zostały stworzone przez profesora Eda Hawkinsa z University of Reading i udostępnione na stronie Show Your Stripes. Strona pozwala na wyświetlanie ich wraz z osią czasu i etykietami, ale i bez tego łatwo jest zrozumieć przekaz. Sekwencje pasków pokazują, jak postępuje globalne ocieplenie. Zauważamy, że choć kolejne lata bywają na przemian cieplejsze lub chłodniejsze, w miarę jak zbliżamy się do współczesności, pasków niebieskich robi się coraz mniej a czerwonych – coraz więcej. Prawdopodobieństwo występowania lat ciepłych, bardzo ciepłych lub rekordowo gorących rośnie. Profesor Hawkins udzielając wywiadu serwisowi Nauka o Klimacie powiedział:

Dla mnie przekaz jest jasny: obecne wzrosty temperatury na świecie są czymś niespotykanym. W efekcie okresy, które w przeszłości byłyby uznane gorące, teraz wyglądają na bardzo chłodne. I tak samo będzie w przyszłości: dzisiejsza temperatura, która wydaje się bardzo wysoka, w przyszłym klimacie będzie uznawana za niską. Te paski są więc także ostrzeżeniem dla ludzkości pokazującym, co się stanie, jeśli dalej będziemy dodawać gazy cieplarniane do atmosfery i ogrzewać naszą planetę.

Paski klimatyczne dla 438 polskich miast

Na stronie Show Your Stripes można sprawdzić paski dla całego globu i poszczególnych regionów świata. Powstają też podstrony dla konkretnych krajów. W polskiej wersji przedstawiono zmiany temperatury dla 438 miast. Na panelu po lewej stronie wybieramy konkretną miejscowość. Niezależnie jednak, czy sprawdzamy Warszawę, Poznań czy też Tomaszów Lubelski, grafika przedstawia się niemal identycznie - od lat 90-tych widzimy ogromny wzrost temperatur. Paski z ostatnich lat są już koloru bordowego. Zmiany klimatyczne w waszych miejscowościach możecie sprawdzić na stronie akcji Pokaż Swoje Paski.

Tomasz Drybała przygotowuje się do biegu dookoła świata
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze