Grzegorz Braun pod lupą IPN. Europosłowi zarzuca się publiczne zaprzeczanie zbrodniom w Auschwitz

2025-07-14 14:41

Instytut Pamięci Narodowej wszczął śledztwo w sprawie wypowiedzi Grzegorza Brauna, który podczas radiowego wywiadu w Jedwabnem zakwestionował zbrodnie popełnione w Auschwitz. Sprawą zajmuje się krakowski oddział IPN, a wypowiedź europosła wywołała falę oburzenia wśród polityków, duchownych i instytucji państwowych.

Grzegorz Braun ze skandaliczną wypowiedzią o Auschwitz. Wiemy, co mu grozi

i

Autor: flickr.com Obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau

Śledztwo IPN po wypowiedzi w radiu

Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu poinformowała w poniedziałek, że wszczęto śledztwo wobec europosła Grzegorza Brauna. Chodzi o jego publiczną wypowiedź z 10 lipca 2025 roku w Jedwabnem, udzieloną podczas wywiadu dla radia Wnet. Braun miał w jej trakcie zaprzeczyć zbrodniom ludobójstwa, które popełniono w niemieckim nazistowskim obozie zagłady KL Auschwitz-Birkenau w latach 1941–1944.

Postanowienie w sprawie wszczęcia postępowania wydał prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni w Krakowie. – Czyn ten wypełnia znamiona przestępstwa z art. 55 ustawy o IPN – przekazał rzecznik komisji prok. Robert Janicki. Zgodnie z przepisami, za publiczne i wbrew faktom zaprzeczanie zbrodniom nazistowskim grozi kara grzywny lub pozbawienia wolności do trzech lat.

Stanowcze reakcje i potępienie wypowiedzi

Wypowiedź Grzegorza Brauna wywołała natychmiastową falę krytyki. Polityk w czwartek 10 lipca zakwestionował dokonywanie ludobójstwa w komorach gazowych w Auschwitz – jednym z najważniejszych symboli Holokaustu. Słowa te spotkały się z potępieniem nie tylko ze strony IPN, ale również Rzecznika Praw Obywatelskich, duchowieństwa oraz przedstawicieli różnych partii politycznych.

Sprawa zyskała szeroki rozgłos w mediach oraz w środowiskach historycznych i edukacyjnych. Eksperci zgodnie podkreślają, że tego typu wypowiedzi godzą w pamięć ofiar i są niebezpieczne dla debaty publicznej. Postępowanie prowadzone przez IPN ma na celu nie tylko ustalenie ewentualnej odpowiedzialności karnej, ale także wyznaczenie granic tolerancji wobec historycznego negacjonizmu.

Oprac. Marcin Paczkowski, źródło: PAP.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

80. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz. Zobacz zdjęcia z uroczystości!

Warzecha kontra - Grzegorz Braun 04.07.2025 short 2