Granice pod kontrolą, ale na jak długo? Niemcy chcą wspólnych działań z Polską

2025-07-07 13:49

Zdaniem niemieckiego koordynatora ds. współpracy z Polską Knuta Abrahama, kontrole graniczne między Polską a Niemcami są obecnie konieczne z powodów politycznych, jednak ich długotrwałe utrzymywanie może zaszkodzić obu krajom.

Na granicy z Rosją staną nowe wieże obserwacyjne. Wojewoda Radosław Król: „Akcja hybrydowa trwa”

i

Autor: Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej/ Archiwum prywatne Zdjęcie ilustracyjne
  • Niemcy i Polska prowadzą kontrole graniczne z powodu wzmożonej presji migracyjnej.
  • Niemiecki polityk Knut Abraham uznał kontrole za „politycznie konieczne”, ale krótkoterminowe.
  • Abraham apeluje o minimalizowanie uciążliwości kontroli i wspólne działania obu krajów.
  • Polska przywróciła kontrole do 5 sierpnia w odpowiedzi na działania Niemiec.
  • Eksperci ostrzegają, że długotrwałe kontrole mogą zaszkodzić gospodarce obu państw.

Niemcy: kontrole graniczne konieczne „na teraz”, ale nie na stałe

Kontrole graniczne na przejściach polsko-niemieckich, wprowadzone przez Niemcy w październiku 2023 r., a obecnie także przez Polskę, budzą coraz większe kontrowersje wśród polityków i przedsiębiorców. Głos w sprawie zabrał Knut Abraham, koordynator niemieckiego rządu ds. współpracy z Polską. W rozmowie z redakcją RND ocenił, że obecne działania mają charakter „politycznie konieczny”, jednak nie powinny trwać zbyt długo.

„Dla regionu przygranicznego kontrole stanowią duże obciążenie. Ważne łańcuchy produkcji są uzależnione od niezakłóconego ruchu przez granicę” – zaznaczył niemiecki polityk. Zaapelował do służb granicznych o możliwie najmniej uciążliwe przeprowadzanie kontroli, sugerując m.in. wprowadzenie specjalnych pasów kontrolnych na autostradach oraz wspólne niemiecko-polskie patrole.

Wspólne rozwiązania lepsze niż kontrole

Według Abrahama kontrole mogą być jedynie rozwiązaniem tymczasowym, ponieważ w dłuższej perspektywie uderzą zarówno w Polskę, jak i w Niemcy. Wskazał, że prawdziwym rozwiązaniem problemów związanych z migracją jest „wspólne podejście do ochrony granic”.

„Polska i Niemcy powinny działać wspólnie” – podkreślił Abraham.

Polska odpowiada kontrolami

Od poniedziałku, 8 lipca, Polska prowadzi kontrole graniczne na przejściach z Niemcami i Litwą. Premier Donald Tusk tłumaczył, że jest to odpowiedź na niemieckie działania i wzmożoną presję migracyjną. Obecne kontrole mają obowiązywać do 5 sierpnia, a ich celem jest przeciwdziałanie niekontrolowanym przepływom migrantów.

Kontrole wprowadzone przez Niemcy w 2023 roku miały służyć zatrzymaniu nielegalnej migracji. W efekcie znacznie wzrosła liczba migrantów zawracanych z Niemiec do Polski.

Polska wcześniej wielokrotnie przywracała czasowe kontrole w strefie Schengen, m.in. z powodu wydarzeń sportowych, pandemii Covid-19 czy nasilenia nielegalnej migracji.

Eska Summer City. Tłumy na plaży w Ełku. Eska Music Tour 2025