Ocean

i

Autor: pixabay.com Ocean

Golfsztrom słabnie - to może ZMIENIĆ NASZ KLIMAT!

2021-08-12 15:02

Prąd zatokowy słabnie, czego dowodzą najnowsze badania. Konsekwencje mogą być dla nas bardzo poważne - istnieje duże ryzyko zachwiania równowagi klimatycznej! Czym nam grozi osłabnięcie Golfsztormu? Więcej na ten temat przeczytacie w artykule.

Golfsztorm, czyli Prąd Zatokowy, to podpowierzchniowy prąd morski północnego Atlantyku. Ma on ogromny wpływ na klimat lądów w jego pobliżu, gdyż transportuje ciepłe wody, które później, wraz z Prądem Północnoatlantyckim (będącym przedłużeniem Golfsztormu), dopływają do Europy. Z najnowszych badań wynika, że Golfsztorm znacznie stracił na silę w ostatnich dziesięcioleciach. Jakie mogą być tego efekty? Badacze ostrzegają, że może to doprowadzić do destabilizacji klimatu w naszej części Świata. To zaś zupełnie zmieniłoby znaną nam przyrodę i nasze życie. W jaki sposób miałoby do tego dojść? Tego dowiecie się w dalszej części artykułu.

Fest Festival z Radiem ESKA to gwarancja dobrej zabawy!

Ekstremalne zjawiska pogodowe przez zanik Prądu Zatokowego

Ostatnie badania na temat Prądu Zatokowego opublikowano 5 sierpnia w prestiżowym czasopiśmie naukowym Nature Climate Change. Opisywano tam zmiany systemu tzw. Atlantyckiej Południkowej Cyrkulacji Wymiennej, czyli transportu ciepłych wód Golfsztormu przez Prąd Północnoatlantyckim. Analiza pokazała, że prąd jest najsłabszy od około 1600 lat i może być bliski całkowitego ustania.

Załamanie Prądu Zatokowego niesie ze sobą katastrofalne skutki dla całego Świata. A co może się stać z Europą? Golfsztorm niesie ze sobą ciepłe wody z rejonu Zatoki Meksykańskiej, które dalej transportowane są przez Prąd Północnoatlantycki. Te wody zimą dostarczają Europie więcej ciepła, niż promienie słoneczne. Naukowcy ostrzegają, że ustanie prądu spowodowałoby spadek średniej temperatury w Europie nawet o 10 stopni Celsjusza! Niższe temperatury to zaś krótszy okres wegetacji roślin, a w konsekwencji kryzys rolnictwa.

Choć mowa jest o ochłodzeniu klimatu, paradoksalnie przyczyną jest jego ocieplenie. Na słabnięcie Golfsztormu wpływ ma bowiem topnienie lodowców wywołane przez globalne ocieplenie. Trudno ocenić, kiedy może nastąpić załamanie systemu prądów. Może się to wydarzyć równie dobrze w ciągu stulecia, co w ciągu dekady. Naukowcy podkreślają jednak, że nie można do tego dopuścić.

Źródło: The Guardian

Czytaj też: Ekstremalne zjawiska w pogodzie będą się nasilać. "Nieodwracalne zmiany klimatu coraz bliżej"