W których miastach na świecie żyje się najgorzej? Wskazano na te miejsca
Gdzie na świecie żyje się najgorzej? To pytanie, na które z pewnością trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Jeśli chodzi o miasta, sprawie przyjrzeli się analitycy z Economist Intelligence Unit, którzy przygotowali raport dla tygodnika „The Economist”. Zestawienie sprawdzało ponad 30 wskaźników w pięciu kategoriach takich jak: stabilność, opieka zdrowotna, kultura i środowisko, edukacja czy infrastruktura. Stabilność mierzy poziom przestępczości, niepokoje społeczne i zagrożenie konfliktem. Opieka zdrowotna ocenia jakość i dostępność usług publicznych i prywatnych. Kultura i środowisko uwzględniają między innymi klimat, możliwości rekreacyjne i wolności osobiste. Edukacja jest oceniana na podstawie dostępu do wysokiej jakości szkolnictwa publicznego i prywatnego, podczas gdy infrastruktura koncentruje się na drogach, transporcie, mieszkalnictwie i globalnej łączności.
Łącznie wskaźniki te dają obraz tego, jak przyjazne dla mieszkańców jest miasto. Jak się okazało, wśród 10 najtrudniejszych miast do życia na świecie znalazły się aż cztery z Afryki: Algier, Trypolis, Lagos i Harare. Gdzie jest najgorzej?

Ostatnie, bo 173. miejsce, tj. pierwsze w zestawieniu najtrudniejszych miast do życia zajęła stolica Syrii – Damaszek z wynikiem 20.0. Na drugim miejscu sklasyfikowano Trypolis (Libia) – 30.0, a na trzecim Dhakę (Bangladesz) z wynikiem 41.7. W rankingu uwzględniono także: Karaczi, Algier, Lagos, Harare, Port Moresby, Kijów i Caracas. Dlaczego w afrykańskich miastach żyje się tak trudno?
Większość tamtejszych krajów zmaga się z problemami gospodarczymi, brakiem bezpieczeństwa i przeciążeniem usług publicznych. Nigeryjskie Lagos i Port Harcourt oraz stolica Zimbabwe, Harare, borykają się z przeludnieniem, słabą i starą infrastrukturą oraz z ograniczonymi podstawowymi usługami. W Harare dodatkowo wciąż olbrzymim problemem jest hiperinflacja, której nie powstrzymała wprowadzona w ubiegłym roku nowa waluta ZiG.
Na ulicach Trypolisu w ubiegłym miesiącu doszło do krwawych starć między walczącymi o wpływy różnymi milicjami. Mieszkańcy Algieru cierpią natomiast z powodu ograniczeń swobód obywatelskich. Problem z dostępem do wysokiej jakości opieki zdrowotnej i takiegoż systemu kształcenia jest codziennością niemal wszystkich Afrykanów.
Poniżej można zapoznać się z pełnym zestawieniem miast najgorszych do życia 2025:
- Damaszek (Syria) – 20.0
- Trypolis (Libia) – 30.0
- Dhaka (Bangladesz) – 41,7
- Karaczi (Pakistan) – 42,7
- Algier (Algieria) – 42,8
- Lagos (Nigeria) – 43,5
- Harare (Zimbabwe) – 43,8
- Port Moresby (Papua-Nowa Gwinea) – 44.1
- Kijów (Ukraina) – 44,5
- Caracas (Wenezuela) – 44,9.