Facebook

i

Autor: pixabay.com Facebook

Facebook - Meta USUNIE DANIE MILIARDA UŻYTKOWNIKÓW. Znamy powody!

2021-11-05 11:55

Firma Facebook niedawno zmieniła nazwę na Meta i od razu bierze się za duże działania. Dane około miliarda użytkowników największego serwisu społecznościowego zostaną skasowane! Chodzi o pewien szczególny typ informacji. Więcej na ten temat w naszym artykule.

Meta zastąpiła Facebooka. O rebrandingu firmy Marka Zuckerberga pisaliśmy tutaj. W skrócie - chodzi o chęć tworzenia rozwiązań wychodzących poza klasycznie rozumiane media społecznościowe. Oczywiście sam Facebook, jako platforma społecznościowa, zostaje taki, jaki jest. Meta podejmuje jednak pierwszą ważną i mającą bez wątpienia wielki wpływ na serwis decyzję. Chodzi o wykasowanie pewnego szczególnego rodzaju danych. Szacuje się, że z baz firmy znikną informacje na temat około miliarda użytkowników Facebooka! O jakie dane chodzi i dlaczego zostaną usunięte? Meta wyjaśniła powody w specjalnym komunikacie, o którym piszemy w dalszej części artykułu.

Miód - jakie są jego rodzaje? Właściwości miodów

Dane usuwane z troski o prywatność?

Meta wzięła się za porządki. Wielu ekspertów podkreśla, że rebranding ma być nowym otwarciem dla przedsiębiorstwa Marka Zuckerberga, które zmaga się z ogromnym kryzysem wizerunkowym. Jednym z wyzwań jest dbanie o prywatność użytkowników. W tym właśnie kontekście trzeba rozpatrywać decyzję o wykasowaniu danych miliarda osób. Chodzi o informacje potrzebne do funkcjonowania technologii rozpoznawania twarzy.

System rozpoznawania twarzy na Facebooku umożliwiał serwisowi między innymi automatyczne oznaczanie osób na zdjęciach użytkowników. Facebook zbierał wiec dane biometryczne wszystkich, którzy wyrazili świadomą zgodę na uruchomienie funkcji. Zrobiła to mniej więcej 1/3 użytkowników i użytkowniczek Facebooka, czyli około miliard osób na całym Świecie. Teraz te informacje zostaną skasowane. Meta opublikowała wpis, w którym stwierdza, że decyzja podyktowana jest nieprecyzyjnymi przepisami prawa określającymi zasady wykorzystywania technologii rozpoznawania twarzy. Mo to więc zabezpieczyć prywatność użytkowników i użytkowniczek.

Dane zostaną skasowane, ale...

Choć Meta chce usunąć dane biometryczne, nie zaprzestanie prac nad rozwojem technologii rozpoznawania twarzy. Firma podkreśla, że takie systemy to narzędzie przydatne w procesie potwierdzania tożsamość oraz unikania oszustw i kradzieży tożsamości.

Jest wiele konkretnych przypadków, w których rozpoznawanie twarzy może być pomocne [...], obejmuje to usługi pomagające ludziom uzyskać dostęp do zablokowanego konta, zweryfikować swoją tożsamość w produktach finansowych lub odblokować urządzenie osobiste.

Będziemy nadal pracować nad tymi technologiami i angażować zewnętrznych ekspertów - dodaje Meta. Poświęcony sprawie wpis firmy znajdziecie tutaj.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE