Nowa erupcja wulkanu i natychmiastowe działania służb
Wczesnym rankiem 16 lipca 2025 roku islandzki Urząd Meteorologiczny odnotował wybuch wulkanu Sundhnúkur na półwyspie Reykjanes, niedaleko Grindavík Alamy. To już dziewiąta erupcja tej serii trwającej od końca 2023 roku.
W reakcji na gwałtowny przypływ lawy, lokalne służby przeprowadziły ewakuację mieszkańców Grindavík oraz pracowników i gości luksusowego hotelu przy Błękitnej Lagunie.
Wybuch wulkanu na Islandii. Obszar objęty zagrożeniem
Lawa zaczęła wylewać się z krateru Sundhnúkur, zagrażając bliższej infrastrukturze – w tym parkingom Blue Lagoon, kempingowi oraz zabudowaniom rybackiego miasteczka Grindavík. Rejon ewakuacji objął około 200 osób – zarówno mieszkańców, jak i turystów, w tym ok. 150 przebywających przy popularnym kąpielisku geotermalnym.
Mimo zagrożenia, lotnisko Keflavik pozostaje otwarte, a ruch lotniczy nie został zakłócony.
Erupcja wulkanu na Islandii. Skala aktywności sejsmicznej w regionie
Reykjanes odnotowuje regularne trzęsienia ziemi – w ostatnich dniach miało ich miejsce kilka tysięcy. Taka aktywność sejsmiczna często poprzedza erupcje wulkaniczne w tej części Islandii – część naukowców przewiduje, że nowe kratery mogą pojawiać się wzdłuż szczeliny nawet centralnie lub na północy półwyspu.
Erupcja wulkanu Sundhnúkur. Wpływ na turystykę i lokalną gospodarkę
Ewakuacja i tymczasowe zamknięcie Blue Lagoon – jednej z największych atrakcji turystycznych – ma realny wpływ na ruch turystyczny. Parking został pochłonięty przez nurt lawy, co zmusiło organizatorów do wprowadzenia barier ochronnych i zawieszenia przyjęć do niedzieli (24 lipca). Wtedy sytuacja ma zostać ponownie oceniona.
Grindavík to niewielkie, liczące około 4 tysiące mieszkańców miasteczko rybackie. Od 2021 roku żyje w cieniu aktywności wulkanicznej – trzecia erupcja w lipcu 2023, kolejna w listopadzie 2024 i aktualna w lipcu 2025 zmusiły wiele rodzin do czasowych lub stałych migracji. Mieszkańcy odzyskują dostęp do swoich nieruchomości dopiero po ustaniu zagrożenia.
Co dalej z wulkanem Sundhnúkur? Prognozy i zalecenia ekspertów
Islandzki Instytut Meteorologiczny wciąż monitoruje aktywność lawy, ostrzegając, że nowe szczeliny i kratery mogą się otworzyć w następnych dniach. Mimo że nie ma obecnie bezpośredniego zagrożenia życia, rząd utrzymuje stan podwyższonego nadzoru – zamknięto drogi, niektóre obszary nadal pozostają objęte alertami.
Erupcje szczelinowe takie jak ta nie są w Islandii rzadkością. Od 2021 roku wybuchów było już co najmniej dziewięć, z których część, mimo spektakularnych wizualnie efektów, nie wpłynęła na ruch lotniczy.
Eksperci zaznaczają, że tak intensywna aktywność stanowi już nową normę i wymaga stałego zaangażowania władz oraz służb ratunkowych.
Oprac. Jakub Sadkowski, źródło: Onet Podróże