Egzamin ósmoklasisty 2022: Balladyna, Zemsta, Reduta Ordona na egzaminie? TO PEWNIAKI!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Egzamin ósmoklasisty 2022: Balladyna, Zemsta, Reduta Ordona na egzaminie? TO PEWNIAKI!

2022-05-24 7:19

Co będzie na egzaminie ósmoklasisty 2022? Na to pytanie chcieliby poznać odpowiedź wszyscy uczniowie! Na liście lektur obowiązkowych znalazły się między innymi Zemsta, Pan Tadeusz, Reduta Ordona i Balladyna. Czy to jeden z tych utworów będzie na egzaminie? Co trzeba napisać na rozprawce? Sprawdźcie!

Egzamin ósmoklasisty wystartuje już o godzinie 9.00 we wtorek 24 maja. Uczniowie będą mieli 120 minut na rozwiązanie zadań i stworzenie pracy pisemnej. Od tego roku szkolnego ósmoklasiści mieli zdawać także egzamin z kolejnego, wybranego przez siebie przedmiotu. Z powodu pandemii zrezygnowano jednak z pomysłu, ale kolejne roczniki już przygotowują się do dodatkowego egzaminu. Zanim zasiądziecie przed testem warto przypomnieć sobie nieco o czym były Zemsta, Reduta OrdonaQuo vadis i Balladyna. To te lektury dziś mogą pojawić się na egzaminie

Szukali ofiar na polskich drogach! Zgłosiło się już 40 poszkodowanych, a to dopiero początek!

Balladyna, Zemsta, Reduta Ordona - streszczenie na rozprawkę

W sieci znajdziecie kilka bardzo dobrych streszczeń, które pomogą Wam szybko przypomnieć sobie o czym były niektóre z lektur. Warto szczególnie zwrócić uwagę na motywy miłości i nienawiści w Balladynie. W przypadku Zemsty przypomnijcie sobie wszystkich znanych Wam bohaterów! Ich niezwykłe charaktery, jak i sam konflikt również mogą pojawić się na egzaminie. O czym jest Reduta Ordona? Reduta Ordona Adama Mickiewicza opowiada o wydarzeniach z powstania listopadowego rozgrywających się w Warszawie w czasie obrony fortu na Woli.

QUIZ. Dokończ sławny cytat, który zmienił świat! Ekstremalnie trudny test! 8/10 tylko dla orłów

Pytanie 1 z 10
Józef Małgorzewski, Polskie Radio: "A więc wojna! Z dniem dzisiejszym wszelkie sprawy i zagadnienia..."

Rozprawka - jak napisać?

Pamiętaj, że rozprawka składa się z trzech ważnych części. Są to:

  • Wstęp – krótko zarysujmy temat i postawmy tezę lub hipotezę.
  • Rozwinięcie – Wykorzystajmy nasze informacje z lektury, by udowodnić nasze założenie
  • Zakończenie – w jednym lub dwóch zdaniach zawrzyjmy podsumowanie.

W rozprawce możemy posługiwać się cytatami, pamiętajcie by pisać na temat i odwoływać się do lektury, jak również wiedzy ogólnej lub innych znanych nam utworów literackich! Najczęstsze błędy, które pojawiają się podczas pisania rozprawki to mylenie przykładu z argumentem, złe postawienie tezy i  pisanie w podsumowaniu jedynie tego, co było powiedziane już wcześniej! Przykładowe rozprawki możecie też zobaczyć na stronie CKE.

Potrzebujesz szybkiej powtórki z lektur szkolnych?

Słuchaj podcastów ze streszczeniami!

Listen to "Jan Kochanowski - Treny (jako cykl poetycki) - streszczenie lektury" on Spreaker.