Markury, Wensu, Ziemia, Mars, Jowisz, Staurn, Uran, Neptun, Plu... A nie! Już od 16 lat recytując z pamięci planety w Układzie Słonecznym pomijamy dawna, ostatnią planetę. Światło Plutona zarejestrował po raz pierwszy Clyde Tombaugh w dniu 18 lutego 1930 roku, za pomocą teleskopu znajdującego się w Obserwatorium Lowella w Arizonie. Chociaż oficjalnie nazywaliśmy go planetą, to niewiele było o nim wiadomo. Jak zatem doszło do tego, że jedna z Planet z dnia na dzień utraciła swoją pozycję? Odpowiedź może być dla niektórych zaskakująca!
Jak Pluton przestał być planetą?
W dniu 24 sierpnia 2006 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna w głosowaniu podjęła decyzję o wyrzuceniu Plutona ze spisu planet Układu Słonecznego. Rocznica tego wydarzenia obchodzona jest jako Dzień Degradacji Plutona.
Powód? Na przełomie XX i XXI wieku naukowcy korzystający teleskopów zaczęli odkrywać inne obiekty, które swoją masą i rozmiarem zbliżone były do byłej planety. Mieli zatem do wyboru - wyrzucić Plutona, lub przyjąć do układu kolejne. Wpływ miało przede wszystkim odkrycie w 2005 roku planetoidy Eris, która jak wszystko wskazywało, była większą od Plutona.
Lista planet karłowatych składa się dziś pięciu obiektów. Są to:
- Ceres,
- Pluton,
- Haumea,
- Makemake
- Eris