Dwa silne trzęsienia ziemi u wybrzeży Kamczatki. Ostrzeżenie przed tsunami

2025-07-20 12:37

Dwa silne trzęsienia ziemi odnotowano w niedzielę na wschód od wybrzeży Kamczatki, na Dalekim Wschodzie Rosji. Pierwszy wstrząs miał magnitudę 6,6, a drugi 7,4 - podał niemiecki ośrodek geologiczny GFZ. Wydano ostrzeżenie przed tsunami dla wybrzeża Rosji i archipelagu Hawajów.

Dwa silne trzęsienia ziemi u wybrzeży Kamczatki. Ostrzeżenie przed tsunami

i

Autor: Sasha Sha/Google Maps/ Pexels.com

Odwołane ostrzeżenie przed tsunami - aktualizacja

Amerykańskie Narodowe Centrum Ostrzegania przed tsunami odwołało ostrzeżenia wydane po serii silnych wstrząsów u wschodnich wybrzeży półwyspu Kamczatka, na Dalekim Wschodzie Rosji. Według niemieckiego ośrodka geologicznego GFZ najsilniejszy wstrząs miał magnitudę 7,4.

Służby sejsmiczne informowały wstępnie o dwóch wstrząsach; ostatecznie było ich pięć, a ich magnituda przekraczała 6,5. Epicentra wstrząsów znajdowały się w odległości od 130 do 144 km od stolicy Kraju Kamczackiego - Pietropawłowska Kamczackiego. Hipocentrum znajdowało się na głębokości ok. 10 km.

Ostrzeżenie przed tsunami wydało też rosyjskie ministerstwo do spraw sytuacji nadzwyczajnych, a do mieszkańców miejscowości położonych na wschodnim wybrzeżu Kamczatki zaapelowano, by trzymali się z dala od brzegu.

Trzęsienia ziemi u wybrzeży Kamczatki

Epicentra obu wstrząsów znajdowały się w odległości od 130 do 144 km od stolicy Kraju Kamczackiego - Pietropawłowska Kamczackiego. Hipocentrum znajdowało się na głębokości ok. 10 km.

W związku ze wstrząsami amerykańskie Narodowe Centrum Ostrzegania przed Tsunami wydało ostrzeżenie przed powstaniem bardzo wysokich i niebezpiecznych fal dla wybrzeża Rosji i archipelagu Hawajów.

Półwysep Kamczacki leży na styku dwóch płyt tektonicznych, w jednym z najbardziej aktywnych sejsmicznie obszarów Ziemi. Według amerykańskiego ośrodka geologicznego USGS od 1900 r. wzdłuż Kamczatki wystąpiło siedem poważnych trzęsień ziemi o magnitudzie 8,3 lub większej.

Czym jest tsunami? 

Tsunami to seria fal morskich wywołanych przez nagłe przemieszczenie dużej masy wody, najczęściej w wyniku:

  • trzęsienia ziemi pod dnem oceanu,
  • wybuchu wulkanu,
  • osuwiska podwodnego.

Fale tsunami różnią się od zwykłych fal morskich, na otwartym morzu mogą mieć niewielką wysokość (np. 0,5 metra), ale poruszają się z ogromną prędkością (nawet 700–800 km/h). Gdy zbliżają się do wybrzeża, gwałtownie rosną, osiągając nawet kilkanaście metrów wysokości, i mogą powodować olbrzymie zniszczenia oraz ofiary w ludziach.

Jednym z najbardziej tragicznych w historii było tsunami na Oceanie Indyjskim z 26 grudnia 2004 roku. Ponad 230 000 ludzi zaginęło, a miliony zostały bez dachu nad głową.

To tsunami stało się punktem zwrotnym dla globalnych systemów ostrzegania przed tsunami. Po tej tragedii wprowadzono nowoczesne czujniki sejsmiczne i systemy alarmowe w regionie Oceanu Indyjskiego.

2025_07_19_Awaria na lotniskach