Niż Genueński sprowadził załamanie pogody w Europie i również w Polsce. Podczas burz, występuje także niebezpieczne zjawisko, zwane downburst. Czym jest i jak się przed nim chronić? Wyjaśniamy poniżej.
Czym jest downburst?
Downburst to silny prąd zstępujący w chmurze burzowej, w którym ruch powietrza skierowany jest ku ziemi. Gdy zimne powietrze gwałtownie opada na powierzchnię, rozchodzi się promieniście we wszystkich kierunkach, powodując bardzo silne, prostoliniowe wiatry. Zjawisko to charakteryzuje się porywami wiatru przekraczającymi 100 km/h oraz intensywnymi opadami deszczu .
Jak powstaje downburst?
Downburst powstaje na skutek opadania gradu lub większych kropel deszczu wewnątrz burzy. Ogrzewając się, parują lub topnieją, co wytrąca ciepło utajone z okolicznego powietrza, jednocześnie powodując spadek temperatury. Powietrze chłodne jest gęstsze, więc "tonie" w cieplejszej masie. Bąbel lub słup chłodnego powietrza, często ciągnący za sobą porcję deszczu, opada z ogromną prędkością i uderza w ziemię, tworząc downburst .
Downburst a tornado – różnice
Choć downburst i tornado mogą powodować podobne zniszczenia, są to różne zjawiska. Tornado to charakterystyczny, wirujący lej sięgający ziemi, który tworzy się z obracającego się powietrza w chmurze burzowej. Natomiast downburst to nagły, pionowy podmuch zimnego powietrza, który z ogromną siłą spada z chmury i po uderzeniu o ziemię rozchodzi się promieniście na dużym obszarze .
Dlaczego downburst jest niebezpieczny?
Downburst jest trudny do przewidzenia i może rozwinąć się w ciągu zaledwie kilku sekund. Jest szczególnie niebezpieczny dla lotnictwa, zwłaszcza podczas startu lub lądowania samolotów. Nagle pojawiający się silny wiatr może spowodować utratę wysokości i trudności w kontroli nad maszyną. Ponadto, downburst może powodować poważne zniszczenia na powierzchni ziemi, takie jak łamanie drzew, zrywanie dachów czy przewracanie samochodów .
Jak się chronić przed downburstem?
Co można zrobić, by ochronić się przed downburstem? Oto kilka wskazówek:
- Śledź prognozy pogody: Monitoruj komunikaty meteorologiczne i ostrzeżenia przed burzami.
- Unikaj otwartych przestrzeni: Podczas burzy schroń się w bezpiecznym miejscu, z dala od drzew i słupów energetycznych.
- Zabezpiecz mienie: Upewnij się, że przedmioty na zewnątrz, takie jak meble ogrodowe, są odpowiednio zabezpieczone.
- Zachowaj ostrożność na drodze: Jeśli prowadzisz pojazd, zredukuj prędkość i bądź przygotowany na nagłe podmuchy wiatru.
Oprac. Jakub Sadkowski, źródło: Radio ZET