W IKEA wierzymy, że dobre samopoczucie zaczyna się od dobrego snu. Prawidłowo przespana noc to więcej energii i lepszy start dnia. Zdrowy sen ma wpływ na samopoczucie i efektywność w pracy. Dlatego marka, bazując na wiedzy i doświadczeniu na temat potrzeb związanych z życiem w domu, podpowiada co zrobić, by lepiej się wysypiać.
IKEA podejmuje temat snu świadomie, zdając sobie sprawę z jego wagi i wpływu na codzienne funkcjonowanie każdego z nas i inspiruje do zmian, które mogą poprawiać jego jakość.
"W IKEA świetnie zdajemy sobie sprawę jak ważny dla zdrowia fizycznego i psychicznego jest dobry sen. Ma on wpływ na nasze życie prywatne oraz pracę. Wierzymy, że w prosty sposób można wprowadzić w domu zmiany, by lepiej spać. Dlatego podpowiadamy jak dobrze się wysypiać oraz jak znaleźć idealne dla siebie rozwiązania – niezależnie od trybu życia czy zasobności portfela” – mówi Marina Dubakina, Prezeska i Dyrektorka Generalna ds. Zrównoważonego Rozwoju IKEA Retail w Polsce.
“Znaczące obniżki cen rozpoczęliśmy już we wrześniu 2023 roku, została nimi objęta połowa asortymentu IKEA. Kontynuujemy tę inwestycję, by wiele osób mogło spełniać swoje marzenia o komfortowym, funkcjonalnym i lepiej pomyślanym domu. W nowym roku fiskalnym 2025[2] obniżymy ceny dodatkowych 600 produktów o około 13%” dodaje.
Niewystarczająca ilość snu to zmartwienie wielu ludzi. I choć Polacy wydają rocznie ponad 315 mln zł[3] na leki nasenne prawda jest taka, że nie ma złotego środka i rozwiązania dobrego dla wszystkich.
Obowiązki rodzinne, zwłaszcza wśród rodziców z małymi dziećmi, pracowników nocnej zmiany i osób pracujących na wielu etatach, również odgrywają rolę w zakłóceniach snu.
W raporcie pt. „Sen Polaków. Straty dla gospodarki. Edycja 2024”, (przygotowanym na zlecenie platformy ePsycholodzy.pl) eksperci szacują, że przemęczeni i chorzy z braku snu pracownicy mogą kosztować polską gospodarkę – ostrożnie licząc – minimum 8 mld złotych rocznie. OECD szacuje, że straty wynikające z niewystarczającej ilości snu, dla takich krajów jak Niemcy, USA czy Japonia, wynoszą między 1,5 a 2,9% PKB, czyli setki miliardów USD rocznie[4]. Gdyby, czysto szacunkowo przyjąć, że w Polsce spadek efektywności w wyniku niewyspania zmniejszałby PKB o 1,5%, oznaczałoby to koszt rzędu 50 miliardów złotych.
IKEA może pomóc tam, gdzie chodzi o zapewnienie warunków dla dobrego snu. Dzięki doświadczeniu i wiedzy dotyczącej domowego życia oraz podkreślając znaczenie 6 kluczowych czynników, by budzić się wypoczętym. Są to proste i dostępne rozwiązania, które służą regeneracji i przywracają radość z wysypiania się. Zmiany w sypialni – od wyboru materaca, przez odpowiednie zaciemnienie, aż po wielofunkcyjne meble, a nawet pozornie drobne, jak zmiana poduszki – mogą mieć ogromny wpływ na jakość naszego snu, a tym samym na jakość życia.
Tajniki dobrego snu
IKEA dzieli się wiedzą na temat 6 kluczowych czynników dobrego snu: temperatura, czyste powietrze, oświetlenie, dźwięk, komfort oraz uporządkowana przestrzeń.
Idealna temperatura w sypialni to 16-19 °C. Dla dobrego snu ważne jest świeże powietrze i odpowiednio wentylowane wnętrze. Najlepiej zasypia się w zaciemnionym pomieszczeniu – 25% Polaków potrzebuje całkowitej ciemności, by zasnąć. Regeneracji sprzyja cisza, dlatego warto zadbać o wyciszenie pokoju. Komfort snu to także wygodne łóżko, pościel, poduszka – dla 34% Polaków ulubiona poduszka to podstawa. Zaśnięcie ułatwia też uporządkowane otoczenie w sypialni czy pokoju – bo aż 40% Polaków z konieczności śpi w salonie.
Jak wynika z badań, dla 45% Polaków najważniejszym aspektem idealnego domu jest możliwość odprężenia się i relaksu, a dobrze przespana noc jest niezbędnym elementem tego procesu. IKEA zachęca więc do zapoznania się z 6 czynnikami dobrego snu i wprowadzenia zmian w codziennych rytuałach. Czasem małe zmiany prowadzą do wielkich efektów[5].
Odkryj tajniki dobrego snu w sercu Warszawy
IKEA przygotowała w Pałacu Kultury i Nauki wyjątkową ścieżkę sensoryczną, która pozwala poczuć i doświadczyć jak temperatura, światło, dźwięki, czyste powietrze, komfort oraz uporządkowane otoczenie mogą wpłynąć na jakość snu.
Ścieżka sensoryczna IKEA otwarta jest dla odwiedzających od 16 września od godz. 16:00 – 20:00 oraz 17-18 września w godz. 10:00 - 20:00. Organizatorzy zadbali o pełną dostępność wydarzenia, w tym udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, oraz dostępność materiałów edukacyjnych i ścieżki dźwiękowej, także w języku angielskim. Wejście do PKiN od ul. Marszałkowskiej, hol główny, Sala Korczaka. Na miejscu będą dostępni projektanci i projektantki IKEA, gotowi pomóc w doborze produktów i rozwiązań, które zapewnią idealne warunki do zdrowego snu w domu. Usługa będzie dostępna za symboliczną złotówkę, a zapisy na pośrednictwem formularza na IKEA.pl/event.
Nowe niższe ceny także produktów do sypialni
Sklepy IKEA oferują szeroką gamę produktów, które wspierają zdrowy sen. Nowe działy sypialni, pościeli i studia materacy pozwalają klientom lepiej zrozumieć, jak stworzyć idealną przestrzeń do wypoczynku. IKEA kontynuuje także obniżki cen, aby produkty poprawiające sen były dostępne dla jak największej liczby osób. Przykładem jest obniżka ceny leżanki HEMNES o 200 zł, a także niższe ceny na kanapy HOLMSUND, poduszki BRUNKRISSLA i wiele innych produktów. IKEA promuje również proste i przystępne rozwiązania, które pomagają dostosować wnętrza do idealnych warunków snu. Dostępna jest także szeroka oferta usług planowania i projektowania w bardzo przystępnych cenach.
-
Dane pochodzą z najnowszego raportu pt. „Sen Polaków. Straty dla gospodarki”, autorstwa UCE RESEARCH i platformy ePsycholodzy.pl
-
Rok fiskalny 2025 w IKEA trwa od wrzesień 2024 do sierpień 2025
-
https://blog.osoz.pl/polacy-zle-spia-i-kupuja-coraz-wiecej-lekow-nasennych
-
Dane dla krajów OECD wskazują, że niewystraczająca ilość snu to strata od 1,86 do 2,92% PKB Japonii, a więc od 88 mld USD do 138 mld USD rocznie. W Stanach Zjednoczonych między 1,56 a 2,28% PKB, czyli od 280 mld USD do 411 mld USD. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5627640/
-
Wszystkie dane w tym akapicie pochodzą z raportu IKEA Życie w Domu 2023
Informacja prasowa