Maseczka w samochodzie jednak OBOWIĄZKOWA! Są tylko dwa wyjątki! Jakie?

2021-03-22 8:12
Czy maseczka w samochodzie jest obowiązkowa? Nowe obostrzenia od 20.03
Autor: Pixaby Czy maseczka w samochodzie jest obowiązkowa? Nowe obostrzenia od 20.03

Czy jadąc samochodem, musimy mieć założoną maseczkę? Od soboty, 20 marca w Polsce będzie obowiązywać lockdown. W życie wejdą też nowe obostrzenia. Co to oznacza dla kierowców? Czy maseczka w samochodzie jest obowiązkowa? Okazuje się, że zakrywanie ust i nosa obowiązuje również w pojazdach. Za brak maseczki możemy otrzymać mandat. W jakich przypadkach?

Czy maseczka w samochodzie jest obowiązkowa? NOWE OBOSTRZENIA w Polsce od 20.03.

Nowe obostrzenia i lockdown w Polsce. Obowiązywać będą od soboty, 20 marca do soboty, 9 kwietnia. Czekają nas spore zmiany: zamknięte zostaną hotele, instytucje kultury, stoki narciarskie, czy baseny. W galeriach otwarte będą tylko apteki i drogerie. Wciąż nieczynne są siłownie, a restauracje mogą serwować tylko jedzenie na wynos. Dodatkowo dzieci z klas I-III wracają na naukę zdalną.

Resort zdrowia przypomina także o obowiązkowym zasłanianiu ust i nosa w miejscach publicznych. Dodajmy, że możemy to robić tylko za pomocą maseczki. Przyłbice, chusty czy szaliki nie są już dozwolone. Maseczkę musimy mieć m.in.:

  • na ulicy
  • w sklepach/galeriach handlowych
  • w komunikacji publicznej
  • w urzędach, na poczcie, etc.
  • na cmentarzu
  • w kościele

Czy maseczka w samochodzie jest konieczna? Ją powinniśmy mieć zawsze pod ręką. W przypadku jej braku grozi nam mandat. Jaki?

Raport z anteny 19.03.2021, godz.10

Maseczka w samochodzie. Kiedy musimy mieć maseczkę w samochodzie?

Jeśli podróżujemy własnym samochodem czy motorem, nie musimy mieć maseczki. Także wtedy, gdy towarzyszą nam domownicy. Jednak jeśli podróżujemy z osobami z pracy, maseczki powinniśmy mieć założone. To jednak niejedyny przypadek.

Maseczka w samochodzie powinna być używana także podczas kontroli drogowej. Oczywiście podczas legitymowania nas, policja może poprosić o odsłonięcie twarzy. Dodatkowo zakrywanie nosa i ust jest obowiązkowe np. podczas korzystania z pomocy drogowej, wymianie opony, czy tankowania pojazdu.

Maseczki obowiązkowe w samochodzie. Jaki mandat za jej brak?

Art. 116 par. 1a kodeksu wykroczeń mówi, że za niestosowanie się do nakazów, zakazów i ograniczeń grozi nam mandat w wysokości do 500 zł. Jednak osoby, które wiedzą, że są zakażone koronawirusem lub czekają na wyniki badań i łamią przepis mogą otrzymać mandat w wysokości nawet 1000 zł. W przypadku odmowy policja kieruje wniosek do sądu. Sanepid może nałożyć na nas grzywnę od 5 do 30 tysięcy złotych.

Byłeś kiedyś nad polskim morzem? Ten quiz jest dla ciebie

Pytanie 1 z 10
W którym mieście znajduje się najsłynniejsze molo?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze