Chosta-2: Rosyjski koronawirus odporny na szczepionki? Pochodzi od nietoperzy

2022-09-23 16:51
Chosta-2: Rosyjski koronawirus odporny na szczepionki? Pochodzi od nietoperzy
Autor: pixabay.com Chosta-2: Rosyjski koronawirus odporny na szczepionki? Pochodzi od nietoperzy

Nowy koronawirus Chosta-2 pochodzenia rosyjskiego wykryty przez naukowców. Jest podobny do SARS-CoV-2, ale wykazuje odporność na dotychczasowe szczepionki. Wirus pochodzi od nietoperzy i początkowo uznano, że nie jest groźny dla ludzi. Jednak jak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie PLOS Pathogens, Chosta-2 może stanowić zagrożenie dla globalnego zdrowia.

Chosta-2: Rosyjski koronawirus odporny na szczepionki?

Wirus odkryto ponad dwa lata temu w pobliżu rosyjskiego Parku Narodowego Soczi. Początkowo uważano, że nie ma zdolności do zarażania ludzi, jednakże szczegółowe badania wykazały, że może stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. Co więcej, według naukowców, Chosta-2 jest odporna na dotychczasowe szczepionki chroniące przed Covid-19.

Czytaj także: Kiedy koniec pandemii Covid-19? WHO: "Widzimy kres"

Jak podkreślają naukowcy, Chosta-2 należy do tej samej kategorii wirusów, co SARS-CoV-2, który wywołuje Covid-19. Jednakże przeciwciała osób zaszczepionych lub tych, które były zakażone wariantem omikron, nie zwalczają wirusa Chosta-2.

Czy Chosta-2 jest śmiertelnie niebezpieczny?

Naukowcu z Washington State University i Tulane University uspokajają, że póki co Chosta-2 nie wywołuje poważnych chorób u ludzi, jednakże podobnie jak SARS-CoC-2, może zmutować (zwłaszcza, jeśli spotka się w zwierzęcym organizmie z SARS-CoV-2 i ponownie przeniesie się na człowieka). W związku z tym konieczna jest praca nad kolejnymi szczepionkami.

Covid-19: Ile zachorowań w Polsce?

Łącznie – jak podano w piątek – od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 6 268 049 przypadków. Zmarło 117 431 osób z COVID-19

G. CESSAK: MOŻLIWE, ŻE UDA SIE ZUPEŁNIE WYGASIĆ COVID

Quiz. Jak dobrze znasz pleonazmy? Masło maślane w języku polskim

Pytanie 1 z 12
Wskaż pleonazm:
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze