słońce

i

Autor: Pixabay.com

Burza słoneczna. Obłok plazmy wyrzucony w kierunku Ziemi. Eksperci ostrzegają przed awariami

2021-05-25 12:10

Kika dni temu, na powierzchni Słońca zaobserwowano zjawisko, w efekcie którego obłok plazmy został "wystrzelony" w kierunku Ziemi - donosi portal phys.org. Eksperci ostrzegają: możliwe są awarie w działaniu systemów satelitarnych, radia, czy sieci energetycznych. Czy burza słoneczna może być dla nas naprawdę groźna?

Burza słoneczna. Co to jest?

Burza słoneczna, lub bardziej właściwie, burza geomagnetyczna, to nagła zmiany magnetosfery - czyli pola magnetycznego Ziemi. Powstaje ona w wyniku zjawisk, zachodzących na Słońcu. Jej przyczyną są koronalne wyrzuty masy ze Słońca: wielki obłok plazmy, w którym występuje bardzo intensywne pole magnetyczne jest wyrzucany w przestrzeń międzyplanetarną. Gdy obłok zetknie się z polem magnetycznym Ziemi, wywoła burzę magnetyczną.

Tego typu zjawiska to nic nadzwyczajnego i zdarzały się w przeszłości wielokrotnie. Problemy zaczęły się wraz z coraz większym postępem technologicznym na naszej planecie. Zmiany pola magnetycznego mają bowiem realny wpływ na działanie różnych urządzeń.

Burza słoneczna. Jakich awarii można się spodziewać?

Takie przypadki występowały już w przeszłości. W połowie XIX w. tego rodzaju burza słoneczna spowodowała spalenie linii telegraficznych. Uszkodzenia linii energetycznych w wyniku tego zjawiska, odnotowano również w 1989 czy 2003 roku. Jednak, by aż tak "namieszać" wyrzut musi być naprawdę potężny. Częstszymi problemami, które występują w związku z burzami słonecznymi, są problemy w działaniu satelitów, czy radioodbiorników.

Podobnych utrudnień - nie na wielką skalę, gdyż wyrzut plazmy ze Słońca nie był największy - można spodziewać się także tym razem. Jednak nie oznacza to, że powinniśmy ignorować to zjawisko.

Burza słoneczna. Czy może być groźna?

Słońce rozpoczęło nowy 11-letni cykl swojej aktywności w 2020 r. Jej szczyt osiągnąć ma za cztery lata. To oznacza, że burza słoneczna będzie zjawiskiem obserwowanym coraz częściej. Będą ona również coraz silniejsze.

Czy burza słoneczna jest groźna dla życia na Ziemi? Nawet bardzo silne zjawisko nie cofnie nas raczej do epoki kamienia łupanego - jak alarmują niektóre szukające sensacji media. Może się jednak zdarzyć, że problemy z łącznością satelitarną, czy zwarcia, wprowadzić mogą spore zamieszanie. Zwłaszcza w erze autonomicznych pojazdów, zależności łańcuchów dostęp od systemów GPS, czy obciążeń sieci energetycznych spowodowanych chociażby nadal dużą liczbą aktywnych zawodowo ludzi pracujących z domu...

Raport z anteny 24.05, godz.10