bon turystyczny

i

Autor: Pixabay

Bon turystyczny. Do kiedy ważny? Jak można go wykorzystać?

2021-05-24 10:03

Ponowne otwarcie hoteli w pandemii koronawirusa sprawiło, że po raz kolejny można wykorzystać bony turystyczne. Do kiedy ważny jest bon turystyczny? Komu się należy? Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedzi w poniższym artykule.

Bon turystyczny to narzędzie wsparcia dla rodzin, które zostało wprowadzone w związku z pandemią COVID-19. Wynosi jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem niepełnosprawności. Z bezgotówkowych rozliczeń bonem turystycznym rodzice i opiekunowie mogą korzystać do końca marca 2022 r. Bon nie podlega wymianie na gotówkę, ani inne środki płatnicze.

Spis treści

  1. Bon turystyczny. Gdzie można go wykorzystać? 
  2. Jak uzyskać bon turystyczny?

Bon turystyczny. Gdzie można go wykorzystać? 

Bonem turystycznym można płacić za "usługi hotelarskie" i "imprezy turystyczne" organizowane w Polsce. Po zmianach, czyli noweli tzw. ustawy o COVID-19 w ten sposób sfinansować można też wyjazdy jednodniowe, bez noclegu, pod warunkiem skorzystania z minimum dwóch usług. Czyli np. wycieczki szkolne i półkolonie.

Co ważne, bonu turystycznego nie można wymienić na gotówkę ani inny środek płatniczy. Realizowany jest od 1 sierpnia 2020 r., ważny - do końca marca 2022 r. Co istotne, bon turystyczny jest odpowiedni także dla rezerwacji usług świadczonych po 31 marca 2022 r., o ile płatność za jego pomocą zrealizowana zostanie przed tą datą.

Jak uzyskać bon turystyczny?

Wystarczy mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS – bon jest dostępny na profilu osoby uprawnionej. Po drugie trzeba pamiętać o aktywowaniu vouchera na wakacje – w dowolnym momencie, np. na kilka dni przed planowanym wyjazdem. W tym celu trzeba podać aktualny adres e‑mail i numer telefonu komórkowego. Nie ma potrzeby składać odrębnego wniosku o świadczenie w formie bonu.

Aby zapłacić bonem turystycznym, trzeba podać specjalny numer tzw. kod obsługi płatności (dostaje się go wraz z aktywacją bonu na PUE ZUS), a następnie jednorazowy kod potwierdzający płatność bonem, przesłany SMS-em na numer telefonu komórkowego.Za pomocą bonu można płacić wielokrotnie, aż wyczerpie się pełną kwotę – stan środków do wykorzystania można sprawdzić na PUE ZUS. A jeśli z kolei dana usługa przekracza wartość bonu na wycieczkę, to brakującą część można zapłać gotówką, kartą lub przelewem.

Raport z anteny 21.05, godz.10
Sonda
Obawiasz się o swoje zdrowie i sytuację epidemiologiczną w Polsce?