Polska inwestuje w artylerię (na zdj. wyrzutnia systemu HIMARS)

i

Autor: AP Photo/The Olympian, Tony Overman Polska inwestuje w artylerię (na zdj. wyrzutnia systemu HIMARS)

Będzie nowy sprzęt dla polskiego wojska. O jaką broń chodzi? [LISTA]

2022-06-13 16:40

Rząd dozbraja wojsko. Jak zapowiedział szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak, w najbliższym czasie Polska podpisze umowy na zakup konkretnej broni. Jest to możliwe dzięki przyjętej niedawno ustawa o obronie ojczyzny. Jaki sprzęt rząd planuje kupić?

Będzie nowy sprzęt dla polskiego wojska

- W najbliższym czasie podpiszemy umowy na dostawy m.in.:

  • niszczycieli min,
  • zdalnie sterowanych systemów wieżowych ZSSW,
  • wielozadaniowych śmigłowców wsparcia AW149 ze Świdnika,
  • dwóch satelitów obserwacyjnych - zapowiedział szef MON Mariusz Błaszczak.

Podczas odprawy rozliczeniowo–koordynacyjnej kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych Błaszczak podkreślił, że przyjęta niedawno ustawa o obronie ojczyzny dała nowe możliwości rozwoju i wzrostu potencjału Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Jak przypomniał, nowe przepisy umożliwiają m.in. zwiększenie budżetu na obronność do 3 proc. PKB i uruchomienie funduszu wsparcia Sił Zbrojnych.

- Naszym celem jest stworzenie realnego potencjału odstraszania, który możemy zbudować poprzez zwiększenie liczebności Sił Zbrojnych do 300 tys. żołnierzy - powiedział Błaszczak.

Wskazał, że wojsko musi być wyposażone w nowoczesny sprzęt, dlatego - mówił - konsekwentnie modernizowane i wymieniane jest uzbrojenie używane przez polskich żołnierzy.

- Próby odbudowy imperium zła, które są ambicją dyktatora z Kremla, zmuszają nas do jeszcze szybszej rozbudowy naszych Sił Zbrojnych. Stąd planowane kolejne zamówienia najnowocześniejszego sprzętu, który trafi do naszych żołnierzy - mówił minister.

Czytaj także: Putin w coraz gorszym stanie. "Potrzebna była pomoc medyczna"

Wskazał, że ruszyła kolejna faza programu Wisła, czyli dostaw systemu obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu.

- Dokupimy kolejne 6 baterii Patriot. Zamówimy także 500 wyrzutni systemu Himars, który jest w stanie razić cele na odległość do 300 km - powiedział szef MON. - Wojna na Ukrainie pokazała jak istotna jest artyleria. Dlatego Polska musi stać się potęgą artyleryjską. Kupimy także sprawdzony sprzęt produkcji koreańskiej, m.in.:

  • bojowe wozy piechoty, które będą uzupełnieniem bojowych wozów piechoty Borsuk krajowej produkcji,
  • haubice,
  • czołgi K2,
  • a także nowoczesne samoloty, które zastąpią samoloty postsowieckiej produkcji  - zapowiedział.

Czytaj także: Dramatyczny apel Ukrainy: Potrzebujemy więcej broni

Błaszczak poinformował również, że w najbliższym czasie planowane jest podpisanie umowy na dostawy m.in. niszczycieli min, zdalnie sterowanych systemów wieżowych ZSSW zintegrowanych z transporterami Rosomak, wielozadaniowych śmigłowców wsparcia AW149 ze Świdnika, dwóch satelitów obserwacyjnych i niszczycieli czołgów w ramach programu Ottokar-Brzoza.

Jan Piekło: Wojna w Ukrainie spowszedniała

Czy dostałbyś się do wojska? Sprawdź się w naszym QUIZIE!

Pytanie 1 z 9
Czy w Polsce istnieje obowiązkowy pobór do wojska?