Silne trzęsienie ziemi na wschodzie Australii. Po nim seria wstrząsów wtórnych

2021-09-22 8:30
Australia - trzęsienie ziemi
Autor: Screen: YouTube Australia - trzęsienie ziemi

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6 st. nawiedziło w środę wschodnie wybrzeże Australii, w rejonie Melbourne - poinformował instytut Geoscience Australia. Wstrząsy, najsilniejsze w tym kraju od czasu rozpoczęcia zapisów, wyrządziło pewne szkody w mieście, drugim co do wielkości w Australii. Służby geologiczne odnotowały jeszcze 6 nieco słabszych wstrząsów wtórnych i ostrzegają przed kolejnymi.

Jak podały australijskie służby geologiczne Geoscience Australia, epicentrum wstrząsów znajdowało się na północny wschód od Melbourne, w pobliżu miasta Mansfield, na głębokości 10 km. Były one odczuwalne na znacznym obszarze - w promieniu ok. 100 km, także poza obszarem stanu Victoria. Aktywność sejsmiczną w Wiktorii odnotowano w ośrodkach geologicznych znajdujących się nawet 800 km od Melbourne.

Wkrótce nastąpił wstrząs wtórny o magnitudzie 4 st.

Na zdjęciach i nagraniach wideo przekazanych przez media, widać było ulice Melbourne zasłane gruzem. Kilka budynków zostało uszkodzonych. W północnej części miasta wystąpiły przerwy w dopływie prądu.

Tak powstrzymali terrorystów. Ważne ćwiczenia w Krakowie

Władze stanu Wiktoria zaapelowały do mieszkańców, by w wypadku wstrząsów starali się znaleźć na wolnym powietrzu i sytuowali sie jak najdalej od budynków i drzew. Szef służby ds. sytuacji nadzwyczajnych w tej prowincji, Tim Wiebusch zwrócił się do kierowców, by w środę nie pojawiali się na drogach w związku z ryzykiem kolejnych wstrząsów. Kilkadziesiąt razy interweniowały służby ratownicze.

Wicepremier rządu stanu Wiktoria poinformował w swym środowym wystąpieniu telewizyjnym, że w Melbourne ewakuowano najwyższe budynki. Zaznaczył , że wstrząsy wtórne mogą pojawiać się w ciągu kolejnych tygodni, a nawet miesięcy.

Australijskie media podają, że straty spowodowane trzęsieniem sięgają kilku miliardów dolarów australijskich, a usuwanie zniszczeń może być utrudnione w związku z sytuacją epidemiczną w regionie i obowiązującym lockdownem.

We wschodniej Australii trzęsienia ziemi występują rzadko bowiem jest ono usytuowane na środku płyty Indo-Australijskiej. Jak podkreślają australijscy sejsmolodzy, wstrząsy, jakie odnotowano w środę, były najsilniejsze od lat. Po pierwszej fali, której magnituda została oszacowana przez amerykańską służbę geologiczną USGS na 5.9, przyszły kolejne o sile od 2.5 do 4.1. Dotychczas najsilniejsze trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 st. wystąpiło w 1989 r. w Newcastle, w Nowej Południowej Walii.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze