Arcydzieło Jacka Malczewskiego trafi na aukcję! Wartość liczona jest w milionach!

i

Autor: Canva.com Arcydzieło Jacka Malczewskiego trafi na aukcję! Wartość liczona jest w milionach!

Arcydzieło Jacka Malczewskiego trafi na aukcję! Wartość liczona jest w milionach!

2021-03-17 12:18

Arcydzieło "Prządka" - nieznany na rynku sztuki obraz Jacka Malczewskiego z 1922 r. - trafi na aukcję, którą 21 marca organizuje Agra-Art. Licytacja monumentalnego, nasyconego symboliką dzieła rozpocznie się od kwoty 1,7 mln zł - w ocenie ekspertów szacunkowa wartość obrazu sięga nawet 2,5 mln zł.

W Domu Aukcyjnym Agra-Art odbędą się w niedzielę dwie następujące po sobie aukcje - Sztuki Współczesnej oraz Sztuki Dawnej, na których poza kompozycją Jacka Malczewskiego licytowane będą także m.in. trzy dzieła Zdzisława Beksińskiego, w tym dwa pochodzące z kolekcji japońskiej.

Rozmach i skala monumentalnego "Pożegnania z pracownią. Prządka" (rozmiar płótna to 175 na 211 cm), a także charakterystyczne dla stylu tego artysty nasycenie symboliką, powoduje, że dzieło Jacka Malczewskiego - jak zwraca uwagę Agra-Art - można uznać za jedno z najważniejszych w ostatnim okresie twórczości tego wybitnego polskiego malarza.

"Obraz, który przedstawia prządkę przy kołowrotku w pracowni malarza, można interpretować podobnie jak +Melancholię+ - sztandarowe dzieło artysty - jako wypowiedź na temat losu człowieka, sztuki i twórczości oraz ojczyzny" - zwracają uwagę eksperci Agra-Art, przypominając też, że "Prządka" została zakupiona z pracowni artysty i dotąd znajdowała się w rodzinnej kolekcji.

"Dopiero po niemal stu latach jest znów prezentowana badaczom i szerokiej publiczności. Można się spodziewać, że znane dotąd jedynie z przedwojennej reprodukcji dzieło wejdzie do kanonu polskiej sztuki" - zaznaczyli.

Licytacja arcydzieła Jacka Malczewskiego rozpocznie się od 1,7 mln zł, zaś jego estymacja, czyli szacunkowa wartość, została określona od 1,8 do 2,5 mln zł.

"Biorąc pod uwagę rekordowy na polskim rynku sztuki 2020 rok, a w szczególności notowania dzieł Jacka Malczewskiego z tego okresu, trzeba wziąć pod uwagę, że może paść kolejny rekord. +Prządka+ to dzieło wyjątkowe, jego licytacja może zaskoczyć nas tak, jak zaskoczyło nas dokładnie rok temu dzieło +Artysta i Chimera+, wystawiane w cenie 500 000 zł, za które nabywca zapłacił końcową kwotę ponad 3,6 mln zł" – przekazał wiceprezes Agra-Art Konrad Szukalski.

W katalogu Aukcji Sztuki Dawnej, oprócz obrazu Jacka Malczewskiego, znalazły się również dzieła najwybitniejszych polskich twórców, w tym Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Władysława Czachórskiego, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Meli Muter, Leona Wyczółkowskiego, Alfreda Wierusza-Kowalskiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza i innych klasyków polskiego malarstwa.

"Na szczególną uwagę zasługuje wczesny obraz Władysława Czachórskiego +Czy chcesz różę?+. Kompozycja ta zapoczątkowała cykl przedstawień dam we wnętrzach, który przyniósł artyście największą sławę" - dodali eksperci Agra-Art, zaznaczając, że ciekawa dla miłośników sztuki i inwestorów może być też "Szermierka" - akwarelowa wersja najsłynniejszego dzieła Leona Chwistka, która pochodzi ze zbiorów ucznia artysty, prof. Mieczysława Brahmera, znanego romanisty.

Do katalogu Aukcji Sztuki Współczesnej trafiły również trzy olejne prace Zdzisława Beksińskiego, z których dwie pochodzą ze słynnej kolekcji Muzeum Sztuki Europejskiej w japońskiej Osace.

"Nigdy wcześniej nazwisko Beksińskiego nie gromadziło tak licznej publiczności. Każde kolejne dzieło, jakie pojawia się w naszej galerii przyciąga nie tylko zainteresowanych zakupem kolekcjonerów czy inwestorów, ale też liczne grono fanów artysty, którego twórczość w wyjątkowy sposób trafia do współczesnego widza. Jednak trzeba tu podkreślić, że wartość malarstwa Beksińskiego leży nie tylko w znakomicie namalowanym cyberpunkowym pejzażu. Jest piękną metaforą, którą można odczytywać jako postreligijne sacrum, refleksję nad naturą dobra i zła" - podkreśliła historyk sztuki dr Monika Bryl z Agra-Art.

Na aukcji będą licytowane również wybitne prace innych klasyków nowoczesności, m.in. Jerzego Nowosielskiego, Alfreda Lenicy, Jana Lebensteina, Kazimierza Mikulskiego i Tadeusza Dominika. "Artystyczną wartość każdego z nich potwierdza historia wystaw oraz obecność w literaturze" - oceniła dr Bryl.

Raport z Anteny 17.03

Wszystkie obiekty aukcyjne można obejrzeć po wcześniejszym umówieniu się i przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego w Galerii DA Agra-Art przy ul. Wilczej 70 w Warszawie. Więcej informacji w tej sprawie, a także o samym wydarzeniu, można znaleźć na stronie www.agraart.pl.

Sonda
Czy 500 plus w czasach koronawirusa powinno być zlikwidowane?