1 listopada 2022: co postawić na grobie zamiast znicza?

2022-10-03 8:45
1 listopada 2022: co postawić na grobie zamiast znicza?
Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Przypadające 1 listopada święto Wszystkich Świętych to wyjątkowy dzień, w którym zgodnie z tradycją odwiedzamy groby naszych bliskich. Tego dnia odwiedzamy groby naszych bliskich, by powspominać ich za życia i zapalić symboliczne znicze. Ich ceny w roku 2022 znacznie jednak wzrosną. Czym można zastąpić tradycyjne znicze?

Uroczystość Wszystkich Świętych to w kościele katolickim uroczystość ku czci wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie, obchodzona corocznie w dniu 1 listopada, treściowo połączona z następującym po niej obchodem liturgicznym Dnia Zadusznego. W dniu Uroczystości Wszystkich Świętych, a także następnego dnia (Dzień Zaduszny, 2 listopada) Polacy odwiedzają cmentarze, aby ozdobić groby swoich bliskich kwiatami i zapalić znicze. Ich zakup to nie tylko spory wydatek. Plastikowe kwiaty i znicze szkodzą również naszemu środowisku, bo nie nadają się do recyklingu. Czy można uczcić pamięć bliskich w inny sposób? Co postawić na grobie zamiast znicza?

1 listopada 2022: co postawić na grobie zamiast znicza?

Na grobie świetnie sprawdzą się głównie świeże kwiaty. Może to być chryzantema w donicy, lecz również kwiaty cięte. Własnoręcznie możemy przygotować również jesienną kompozycje - używając dyń, kasztanów i wrzosów. Pięknym gestem będzie również napisanie do zmarłego odręcznego listu,  w którym przekazywać będziemy swoje modlitwy i wspominać wspólne chwile.

Jeśli natomiast zdecydujemy się na znicz, to wybierzmy znicze gliniane. Kosztują od 7 do 40 złotych, więc różnica między takim, a tradycyjnym będzie stosunkowo niewielka. Znicze ceramiczne dają piękny otwarty płomień. Palą się wiele godzin i wypalają się do końca.

Ponadto znicz jest bardzo efektowny, więc wystarczy tylko jeden.

30-latek gołymi rekami rozbijał szyby na osiedlu w Bielsku-Białej. Klatka schodowa wygląda jak po rzezi

Quiz o jesiennych kwiatach. Tak trudny, że nawet jesieniary polegną na 8. pytaniu

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Czesław Niemen śpiewał, że „mimozami jesień się zaczyna”. W Polsce mimozą nazywamy….
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze