Zadrzewienie Wilanowa. Podjęto radykalne kroki wobec zieleni miejskiej

2023-02-24 15:51

Zarząd Zieleni Warszawy czuwa na tym, aby stolica miała w sobie widoczne tchnienie natury. Obecnie podjęto radykalne kroki wobec drzew rosnących wzdłuż ul. Vogla na Wilanowie. Czy to oznacza, że wkrótce znikną? Absolutnie nie, a wręcz przeciwnie!

Zadrzewienie Wilanowa

Warszawskie Wilanów przechodzi ostatnio całkiem sporo zmian. Przede wszystkim w pełni ruszyły prace nad tramwajem do Wilanowa. Jego budowa jest nie tylko bardzo widoczna w przestrzeni miejskiej, ale również generuje sporo utrudnień w ruchu drogowym. Tym razem jednak rzucimy spojrzenie nie na rozkopane ulice, a na czystą naturę.

Czytaj także: Park Żerański na Białołęce. Strefa wypoczynku powstanie do 2025 roku?

Zarząd Zieleni Warszawy czuwa nad tym, by w stolicy nie zabrakło roślin. Tym razem zajęto się drzewami przy ul. Vogla w dzielnicy Wilanów. Chociaż kroki wyglądają na bardzo radykalne, polegają przede wszystkim na podstawowej pielęgnacji rosnących na tym obszarze topoli, które od kilku sezonów sukcesywnie są zastępowane lipami szerokolistnymi. 

Topole w Warszawie

Topole to drzewa, które wiele osób szczególnie lubi. Co ważne, szybko rosną i łatwo adaptują się do miejskich warunków, więc duży ruch w Warszawie nie jest im straszny. Z tej przyczyny w okresie powojennym posadzono ich w Warszawie szczególnie dużo – w formie szpalerów lub alei – i dzięki temu udało się w stosunkowo krótkim czasie zazielenić miasto, które ówcześnie bardzo tego potrzebowało. 

Pierwotnym zamiarem osób, które się na taki krok zdecydowały, było to, żeby po kilkudziesięciu latach zastąpić je drzewami innych gatunków. Tego właśnie jesteśmy świadkami. Tym bardziej, że w okresie powojennym uprawa topól przez lata podupadała. Nie przeprowadzano niezbędnych prac, które utrzymywałyby drzewa w dobrej kondycji.

Czytaj także: Ile warszawskie parafie zebrały w czasie kolędy? Te sumy robią wrażenie

Przez to drzewa często wyłamywały się w koronach, co doprowadzało do konieczności intensywnych cięć. To doprowadziło do wad drzew, takich jak: wyrastanie reiteratów (pędów dużych na tyle, że tworzyły się z nich małe drzewka w koronach), deformacja koron, rozkład drewna w konarach i korzeniach. Wywroty całych drzew stały się więc realnym zagrożeniem.

Prace przy ul. Vogla

Przy ul. Vogla rosną właśnie głównie topole. Zarząd Zieleni Warszawy w styczniu przeprowadził ekspertyzę dendrologiczną tych drzew. Na jej podstawie 11 drzew zostało wytypowanych do niezwłocznej wymiany. Na pozostałych topolach są wykonywane cięcia redukcyjne i obniżające korony.

Aktualnie planowane są kolejne oceny stanu drzew w tej alei, a potem sporządzenie planu usunięcia innych najbardziej uszkodzonych topól. Wymiana zadrzewienia będzie przeprowadzana stopniowo, by zachować aleję w jej zielonej formie i jednocześnie zwiększyć bezpieczeństwo kierowców i innych użytkowników ulicy.

Topole zostaną wymienione na lipy szerokolistne, a prace nad tym trwają już od kilku lat. Realizowane są na podstawie opracowania „Aleja drzew na ulicy Vogla w Wilanowie historia i przyszłość” autorstwa dr inż. Doroty Sikory oraz dr. hab. Jacka Borowskiego (prof. SGGW). Kiedy doczekamy rozkwitu tej idei, będziemy mogli cieszyć się jeszcze piękniejszą aleją niż do tej pory.

Czytaj także: Nowy park kieszonkowy w Warszawie. Posadzono 2500 roślin na Pradze-Południe

Agata Topolewska zaprasza do oglądania wystawy "Kolaże"