Tramwaj na Wilanów

i

Autor: MARCIN SMULCZYNSKI / SUPER EXPRESS Trwa budowa

Tramwaj do Wilanowa. Kolejne utrudnienia i zmiany w ruchu

2023-02-09 14:24

Tramwaj do Wilanowa bez wątpienia jest inwestycją potrzebną, ale jednocześnie proces budowy tego połączenia komunikacyjnego przynosi wiele utrudnień i zmian w ruchu drogowym. Kolejny etap prac właśnie się rozpoczyna, a wraz z nim nadejdzie duże zamieszanie na warszawskich ulicach. Poniżej prezentujemy szczegóły najnowszych doniesień.

Tramwaj do Wilanowa

Tramwaj na Wilanów to jedna z najgłośniejszych warszawskich inwestycji ostatnich lat. Połączenie to jest zdecydowanie potrzebne, ale jednocześnie w chwili obecnej przynosi mieszkańcom miasta niezliczone utrudnienia. Tym razem, wraz z rozpoczęciem kolejnego etapu budowy linii tramwajowej czekają nas nowe zmiany w ruchu.

Zakończenie budowy planowane jest na pierwszą połowę 2024 roku. Dzięki tej inwestycji skróci się czas przejazdu mieszkańców Wilanowa do centrum. Podróż tramwajem z tej dzielnicy do stacji metra Centrum wyniesie około 25 minut. Trasa do Wilanowa będzie miała dwie odnogi: wzdłuż ul. Gagarina i wzdłuż ul. św. Bonifacego. Nim te zmiany wejdą w życie, czeka nas wiele utrudnień w ruchu.

Czytaj także: Zawieszony ruch tramwajowy na Jagiellońskiej i Ratuszowej. W sobotę duże utrudnienia

Nowe utrudnienia i zmiany w ruchu drogowym

Rozpoczyna się kolejny etap budowy tramwaju do Wilanowa. W nocy z piątku na sobotę, z 10 na 11 lutego, wykonawca inwestycji wprowadzi pierwszą część czasowej organizacji ruchu na ul. Jana III Sobieskiego. Co jednak istotne, większość pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego zostanie na swoich trasach.

Wykonawca trasy tramwajowej do Wilanowa wkrótce przejmie kolejne fragmenty ulic – ul. Jana III Sobieskiego i al. Rzeczypospolitej między ul. van Beethovena a ul. Branickiego. To umożliwi przebudowę wodociągu i odwodnienia, a następnie przeniesienie rur ciepłowniczych. Wszystkie te prace wiążą się z wykonaniem głębokich wykopów, które muszą zostać odpowiednio zabezpieczone. Z tego powodu na ulicach w rejonie placów budowy wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu. Roboty przygotowawcze już trwają, m.in. przy przystankach autobusowych.

Najważniejsze zmiany dla kierowców

Wiele zamieszania rozpocznie się wraz z początkiem ferii zimowych w Warszawie. W nocy z piątku na sobotę, z 10 na 11 lutego, tramwajarze przełożą ruch w obu kierunkach na ul. Jana III Sobieskiego na jezdnię zachodnią, na odcinku od skrzyżowania z ulicą van Beethovena do skrzyżowania z aleją Witosa. Jadący do centrum będą przejeżdżali na drugą jezdnię przed skrzyżowaniem z Idzikowskiego.

Czytaj także: Duża inwestycja miejska. Warszawa kupi 12 autobusów elektrycznych

Ruch na jezdni zachodniej będzie odbywał się po trzech pasach ruchu: dwa do centrum (przy czym jeden z nich będzie zarezerwowany dla autobusów Warszawskiego Transportu Publicznego, taksówek, pojazdów MTON, motocykli i pojazdów uprzywilejowanych) i jeden w stronę Wilanowa. Zmiany w organizacji ruchu kierowcy napotkają także na skrzyżowaniu ulicy Jana III Sobieskiego z alejami Witosa i Sikorskiego. 

Miasto stołeczne przestawiło dokładne plany zmian w organizacji ruchu na specjalnie przygotowanych mapach, które dostępne są w zamieszczonym poniżej poście.

Kolejny etap zmian w ruchu rozpocznie się w nocy ze środy na czwartek, z 15 na 16 lutego. To wtedy ruch na zachodnią jezdnię ulicy Jana III Sobieskiego zostanie przeniesiony na odcinku od skrzyżowania z aleją Witosa do skrzyżowania z aleją Wilanowską. W połowie ferii – w weekend, 18-19 lutego – zmiany będą wprowadzane także w alei Rzeczypospolitej. Na odcinku od al. Wilanowskiej do ulicy Klimczaka robotnicy przeniosą ruch w obu kierunkach na jezdnię zachodnią, zaś na odcinku od ul. Klimczaka do ulicy Branickiego – na jezdnię wschodnią. Wdrożenie wszystkich zmian w ruchu uzależnione będzie od warunków atmosferycznych.

Zmiany w kursowaniu autobusów

Od poniedziałku, 13 lutego, nowe połączenie z Wilanowa do metra linii M1 zapewnią autobusy linii 217 na wydłużonej trasie – z Metra Wilanowska, przez ul. Branickiego, Płaskowickiej, Cynamonową, Gandhi do stacji metra Imielin. Do tego przystanku podziemnej kolei będzie można dojechać również autobusami linii 263 i 319.

Po czterokilometrowym buspasie, który zostanie wyznaczony na całej długości ulicy Jana III Sobieskiego, autobusy linii 522 będą kursowały równie często, jak w tej chwili, a pojazdy na linii E-2 będą woziły pasażerów także w ferie zimowe.

Z powodu prac zmieniony zostanie końcowy odcinek trasy autobusów linii 172. Niemożliwy będzie bowiem skręt z ul. Jana III Sobieskiego w lewo – w św. Bonifacego, autobusy skręcą w prawo i dojadą do pętli Stegny zamiast do pętli Sadyba. Natomiast 163 i 263 pojadą prosto ulicą Powsińską do św. Bonifacego i w prawo do pętli Stegny. Pozostałe autobusy kursujące ul. Jana III Sobieskiego nie zmienią tras.

Życzymy wszystkim podróżującym wiele cierpliwości. 

Czytaj także: Fort Wola. Wiemy, jakie sklepy w nim znajdziecie i kiedy zostanie otwarty

Koszmarna pętla tramwajowa wkrótce zniknie z krajobrazu Szczecina