Z Polski do Sudanu w kilkadziesiąt sekund! Wyjatkowy projekt naukowców z UW

2020-09-17 18:18
Klasztor w Ghazali z lotu ptaka.
Autor: Fot. M. Bogacki

W kilkadziesiąt sekund możemy przenieść się do Sudanu i to z dowolnego miejsca na świecie! Wystarczy internet i ewentualnie okulary VR. To dzięki archeologom z Uniwersytetu Warszawskiego, którzy stworzyli projekt "Wirtualna Nubia". Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Muzeum Neonów w Warszawie

Wyjątkowy projekt naukowców z UW

To kilka lat ciężkiej pracy archeologów, architektów i grafików. Wszystko zaczęło się od wykopalisk, a później do zespołu dołączyli architekci. - To wygląda trochę jak przy prawdziwej budowie- mówi archeolog i współtwórca projektu, Maciej Wyżgoł.

To architekci przygotowują plany i dokumentację techniczną, które trafiają do kolejnych specjalistów. -Na budowie by to byli budowlańcy, ale tutaj przejmują to graficy 3D. To naprawdę jest ja na budowie, tylko zwiedzanie jest dużo przyjemniejsze - uzupełnia architektka Joanna Wyżgoł.

Czytaj także: Chopin pod lupą... kryminalistyków! Niezwykłe badania naukowców z UW

Wystarczy internet

Efekty pracy naukowców można podziwiać w internecie za darmo. - Każdy będzie mógł przy pomocy przeglądarki internetowej zajrzeć do tych obiektów. A jeśli ktoś ma okulary VR to będziemógł się "zanurzyć" w tych obiektach i prawie jak w rzeczywistości przechadzać się między tymi elementami, oglądać z zewnątrz - dodaje Maciej Wyżgoł. 

Czytaj także: Nowy projekt naukowców: UW szuka osób, które przeszły COVID-19. Jak wziąć udział w badaniach?

"Wirtualna Nubia" to też większa szansa, że praca naukowców nie pójdzie na marne. - W Sudanie od kilkudziesięciu lat rządziło wojsko. Wyjazd do Sudanu był bardzo trudny. To, co robią tam Polacy i inni archeolodzy to jest naprawdę odkrywanie wspaniałych, niepowtarzalnych budowli i wspaniałych cywilizacji, które trudno było przybliżyć światu, bo tak jak do Egiptu każdy może sobie pojechać i pooglądać, tak do Sudanu już nie - uzupełnia kierownik ekspedycji, Artur Obłuski.

Link do projektu "Wirtualna Nubia" jest dostępny >>TUTAJ<<

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE