Chopin pod lupą... kryminalistyków! Niezwykłe badania naukowców z UW

2020-08-10 18:35 alg
Fryderyk Chopin
Autor: pixabay.com

"Twój stary" zamiast imienia i nazwiska, liczne dopiski na listach do rodziny czy kaligrafowanie nazwisk adresatów na kopertach - naukowcy z Katedry Kryminalistyki UW przyjrzeli się charakterowi pisma Fryderyka Chopina i sprawdzili, jak zmieniało się ono na przestrzeni lat. Dzięki współpracy z Muzeum Fryderyka Chopina mogli zbadać blisko 150 rękopisów. Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Chopin pod lupą kryminalistyków!

Pracownicy katedry kryminalistyki Uniwersytetu Warszawskiego wzięli pod lupę blisko 150 rękopisów wybitnego kompozytora​ i sprawdzili. jak zmieniało się jego pismo na przestrzeni lat. Ustalili między innymi, że Chopin ładniej i wyraźniej pisał po francusku niż po polsku, a im był starszy i bardziej schorowany, tym mniej staranne były stawiane przez niego litery.

Pismo zmieniało się też w zależności od adresata, do którego kierował list - najdłuższe były wiadomości pisane do rodziny.

"Kiedy pisał do rodziny chciał przekazać jak najwięcej treści. Pisał o wszystkim - o zainteresowaniach, problemach, że zepsuł mu się kominek, czasem prosił o pieniądze. Żeby zmieścić tekst zaginał wersy, robił dopiski na górze lub na dole, czasem z boku kartki" - mówi profesor Tadeusz Tomaszewski, kierownik katedry kryminalistyki na Uniwersytecie Warszawskim.

Pierwsze podanie komórek CAR-T u dziecka w Polsce

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

"Twój Stary"

Naukowcy zauważyli także, że zmianom ulegał jego podpis. Chopin nigdy nie używał pełnego imienia i nazwiska, a w korespondencji prywatnej zwykły podpisywać się jako... Twój Stary, co według ekspertów miało być skrótem od "Twój Stary Przyjaciel".

"Nigdy nie widziałem żadnego dokumentu, który byłby podpisany pełnym imieniem i nazwiskiem, czasem to były inicjały, niejednokrotnie podwójne, czasem samo nazwisko, czasem stosował znaki graficzne, z czasem trudne do odszyfrowania"- dodaje Tomaszewski.

Pierwsze podanie komórek CAR-T u dziecka w Polsce

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Naukowcy stworzyli także wzór pisma Chopina, dzięki któremu w przyszłości łatwiej będzie sprawdzić, czy dokumenty dostarczane między innymi do Muzeum Fryderyka Chopina rzeczywiście są oryginałami.