Warszawiacy przestaną wciągać brzuchy w autobusie! ZTM zmienia rozkład jazdy

2021-09-17 21:09
Zmiany w rozkładzie jazdy
Autor: fot. Miasto Jest Nasze Zmiany w rozkładzie jazdy

Wakacje się skończyły, a w Warszawie cały czas obowiązuje letni rozkład jazdy. To, według mieszkańców, powoduje, że w komunikacji jest ogromny tłok. W obawie przed 4 falą pandemii oraz spóźnieniami do pracy - walczyli o zmiany w rozkładzie, wrzucając zdjęcia z przetłoczonych autobusów w mediach społecznościowych. Udało się! Urzędnicy zwiększą liczbę tramwajów i autobusów na ulicach. Sprawdź, kiedy ten WIELKI DZIEŃ!

Nowe tramwaje wyjeżdżają na miasto. Byliśmy w środku

Zmiany w rozkładzie jazdy komunikacji miejskiej

Tramwaje i metro w Warszawie będą kursować częściej. Mieszkańcy wywalczyli zmianę w rozkładzie jazdy komunikacji miejskiej. Do tej pory - mimo że wakacje już się skończyły - kursują wciąż według letniego rozkładu. Ale to się zmieni - od 27 września! To znaczy, że warszawiacy już niebawem nie będą musieli wciągać brzuchy w autobusach, żeby się zmieścić i może nawet... przestaną spóźniać się do pracy.

- Od poniedziałku 27 września wszystkie linie tramwajowe wracają do swoich podstawowych rozkładów jazdy. Będą podjeżdżać na przystanki co 4 lub co 8 minut. Metro w godzinach szczytu będzie kursować średnio co 2 minuty i 30 sekund - mówi Tomasz Kunert z Zarządu Transportu Miejskiego.

Na początku października wraz z rozpoczęciem roku akademickiego zmiany obejmą też autobusy. - Od 2 października autobusy również będą jeździć szybciej. Będzie ich więcej. Wrócą do swoich normalnych rozkładów. Dlaczego dopiero w październiku? Wtedy studenci wrócą na uczelnie. Ten ruch naturalnie się zwiększy. Bo teraz widzimy w analizach, że dużo osób wciąż pracuje zdalnie. Mamy 70% wypełniania komunikacji w porównaniu z tym, co było przed pandemią - mówi Kunert.

Aktywiści, którzy od trzech tygodni walczyli o zmianę rozkładu nie ukrywają zdumienia. Nie rozumieją, dlaczego wakacyjny rozkład zniknie dopiero z końcem września.

- To przecież zniechęca ludzi do korzystania z komunikacji miejskiej. Musi być szybka, komfortowa i sprawna. Bo kiedy na autobus się czeka 20 minut, a potem nie można do niego wejść to pasażerowie szukają alternatyw. Taką alternatywą jest samochód, który generuje większe korki i smog. Aby usprawnić komunikację miejską warto zwiększyć też liczbę buspasów w Warszawie. Cały czas miasto ma dużo do zrobienia - mówi Marta Marczak z Miasto Jest Nasze. Samochodów zarejestrowanych w Warszawie jest więcej niż mieszkańców. Nieco ponad 1,9 mln.

Czytaj także: "Myślę, więc nie śmiecę!" Wielki Finał 28. akcji Sprzątania Świata na Poniatówce!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE