"Myślę, więc nie śmiecę!" Wielki Finał 28. akcji Sprzątania Świata na Poniatówce!

2021-09-17 20:49
Finał 28. akcji Sprzątania Świata Polska w Warszawie
Autor: fot. Alina Makarczuk Finał 28. akcji Sprzątania Świata Polska w Warszawie

Uzbrojeni w worki, rękawice i chwytaki chcą uprzątnąć świat... a zaczęli od swojej okolicy. Dziś zaczął się wielki Finał 28. edycji akcji Sprzątania Świata! W Warszawie brzeg Wisły i plaże Poniatówkę sprzątali studenci, aktywiści z fundacji Nasza Ziemia oraz ambasadorowie. W tym patron honorowy akcji ambasador Australii w Polsce Lloyd Brodrick.

Nowe tramwaje wyjeżdżają na miasto. Byliśmy w środku

Sprzątanie pod Mostem Poniatowskiego w Warszawie

Niedopałki, szkło i plastik... znaleźli aktywiści w piasku na Poniatówce, gdzie zaczął się wielki Finał 28. akcji Sprzątania Świata Polska. Zespół Fundacji Nasza Ziemia w Wielkim Finale posprząta też w Łagowie i Wrocławiu. Tegoroczne hasło akcji to „Myślę więc nie śmiecę”. Chodzi o to, aby uświadamiać i edukować. Nie tylko sprzątać, ale przede wszystkim uczyć NIE śmiecić. Bo setki ton śmieci aktywiści co raku wyjmują z polskich jezior, wynoszą z lasów i miast.

Rok temu we wszystkich akcjach terenowych uczestnicy zebrali tyle śmieci ile ważą trzy samoloty Boeing 737-400. W dzisiejszym sprzątaniu brzegu Wisły w Warszawie udział wzięło ponad 100 osób. W sumie do 28. Akcji Sprzątania Świata zgłosiło się blisko pół miliona osób z całej Polski.

- Cieszy to, że z roku na rok jest nas coraz więcej, bo wiemy, ze wielkie zmiany zaczynają się od nas. Od lokalnych społeczności, od naszych nawyków i edukacji. Nie możemy zostawiać naszych śmieci innym. Musimy po sobie sprzątać - mówił nam patron honorowy akcji ambasador Australii w Polsce Lloyd Brodrick. Kolejnymi ambasadorami akcji są m.in. piosenkarka Ewelina Flinta oraz znany przed laty jako pan Tik-tak, dziś autor kryminałów, Andrzej Marek Grabowski.

18 i 19 września kolejne akcje m.in. w Łagowie i Wrocławiu

- Wzorem lat ubiegłych, tego dnia posprzątamy z przedstawicielami Ambasad przybyłych na zaproszenie Lloyda Brodricka Ambasadora Australii, naszego Honorowego Patrona. Zgłosiło się już ponad 30 Ambasad. W sobotę, 18 września rozpoczniemy sprzątanie Jezior Łagowskich w województwie Lubuskim. Razem z 50 nurkami zaproszonymi przez Fundację i Magazyn Perfect Diver posprzątamy jedno z najpopularniejszych polskich jezior Ciecz, które co roku w czasie wakacji oblegają tłumnie turyści zPolski i z zagranicy. Sprawdzimy jakie śmieci lądują pod wodą i porównamy je do lądowych. Sprzątać będziemy również na lądzie wspólnie mieszkańcami i turystami, którzy jeszcze wypoczywają w tym pięknym zakątku Polski. Współgospodarzem wydarzenia jest Wójt Gminy Łagów - mówi prezes fundacji Nasza Ziemia Beata Butwicka. W niedzielę, 19 września Kwatera Główna 28 Akcji Sprzątanie świata zaprasza do Wrocławia na ul. Pasterską.

Czytaj także: "Białe miasteczko 2.0". Minął 7. dzień protestu medyków. Czy dojdzie do porozumienia? [ZDJĘCIA]

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE