Szpital Bródnowski: Pacjentów z COVID-19 więcej niż łóżek. Będzie więcej miejsc dla chorych?

2020-11-20 18:58 STAN
Szpital Bródnowski w Warszawie podczas pandemii COVID-19
Autor: Wikipedia, CC, Fot. Borys Kozielski, 2020 Szpital Bródnowski w Warszawie podczas pandemii COVID-19

122 nowe łóżka covidowe w Szpitalu Bródnowskim. Takie są oczekiwania Ministerstwa Zdrowia, ale na razie... nie do spełnienia. Szpital podkreśla, że nie ma takiej możliwości, bo zabraknie nie tylko personalu, ale i miejsca dla pozostałych pacjentów. Placówka prowadzi aktualnie rozmowy z przedstawicielami resortu zdrowia.

Szpital Bródnowski: Czy będą kolejne łóżka covidowe?

Miały być 122 dodatkowe łóżka covidowe, ale póki co nie ma żadnego. I nie wiadomo, kiedy Szpital Bródnowski zorganizuje kolejne, bo na drodze pojawiło się kilka utrudnień.

Chodzi m.in. o braki kadrowe, bo w szpitalu obecnie pracuje zdecydowanie mniej medyków niż zwykle. Ale też o możliwości techniczne, bo kolejne łóżka oznaczałyby mniej miejsca dla pozostałych pacjentów.

- Sygnalizujemy, że każde łóżko, które jest przesunięte w stronę covidu, nie będziemy mogli na nim już leczyć pacjenta, który jest ujemny, a też tej pomocy potrzebuje - mówi Piotr Gołaszewski z Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego. Z kolei wojewoda mazowiecki twierdzi, że pacjenci z ujemnym wynikiem na COVID-19 nie muszą się obawiać.

Czytaj także: Pacjenci warszawskich szpitali potrzebują pomocy! Potrzebne są podstawowe produkty

- Jest to tylko część bazy łóżkowej tej placówki, więc nie można przyjąć założenia, że szpital przestanie leczyć pacjentów z innymi schorzeniami, ponieważ pozostała część bazy łóżkowej jest nieobjęta decyzją wojewody - mówi rzeczniczka wojewody mazowieckiego, Ewa Filipowicz.

Póki co Szpital Bródnowski ma 74 łóżka covidowe i... 78 pacjentów z koronawirusem.