Nowy parking podziemny w centrum Warszawy. Budowa może ruszać

2022-08-02 15:33
Plac Powstańców Warszawy w Warszawie z parkingiem podziemnym - wizualizacja
Autor: UM Warszawa

Zaledwie cztery lata po remoncie pl. Powstańców Warszawy pod jego powierzchnią zbudowany zostanie garaż z 420 miejscami postojowymi. Warszawski samorząd właśnie otrzymał pozwolenie na budowę i jest gotowy rozpocząć inwestycję.

Przed nami trzecia w ciągu ostatnich lat przebudowa pl. Powstańców Warszawy, znajdującego się przy skrzyżowaniu ulic Świętokrzyskiej i Mazowieckiej. W 2014 roku warszawski samorząd wymieniał nawierzchnię w ramach przygotowań do obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawskiego, po czym ustawił na placu kolorowe, plastikowe donice. Trzy lata później przeprowadzono drugi remont, podczas którego urządzono łąki kwietne, ustawiono instrumenty muzyczne i zasadzono drzewa. Już wówczas zapowiadana była także budowa parkingu podziemnego w porozumieniu z prywatnym partnerem.

Nowy parking podziemny w Warszawie

- Cieszymy się z rozpoczęcia inwestycji, na którą Warszawa długo czekała - mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości w urzędzie miasta. - To doskonały przykład skutecznych działań z zakresu współpracy sektora publicznego i prywatnego, które przynoszą korzyści całemu miastu. – Zmieniamy stolicę, budujemy Nowe Centrum Warszawy, oddajemy przestrzeń pieszym. Duży parking podziemny w sercu miasta wpisuje się w te zmiany, a jednocześnie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom tych, którzy z różnych powodów muszą skorzystać z dojazdu do centrum samochodem.

Inwestycja będzie kosztować około 85 mln zł, ale całość finansuje firma IMMO Park Warszawa. W zamian przedsiębiorstwo będzie eksploatować parking przez 36 lat. Po tym czasie obiekt zostanie przekazany samorządowi.

-  Jako Mota-Engil Central Europe jesteśmy pionierami partnerstwa prywatno-publicznego – mówi Marcin Podlecki, członek zarządu IMMO Park Warszawa. - W tym formacie wybudowaliśmy parking pod placem Nowy Targ we Wrocławiu, a w naszym portfolio znajdują się również takie umowy na budowę i eksploatację parkingów w Gdańsku oraz Łodzi.

Zaparkujemy w centrum Warszawy

Prace budowlane rozpoczną się najwcześniej w październiku. Parking ma zacząć działać na przełomie lat 2024 i 2025. Będzie to czteropoziomowy garaż z 420 miejscami postojowymi. Zmieni się także sam pl. Powstańców Warszawy. Przestrzeń będzie kompleksowo przebudowana, ale większość istniejących ławek i zieleni zostanie ponownie wykorzystana. Drzewa znajdujące się na tym terenie zostaną przed rozpoczęciem budowy zabrane i docelowo zasadzone przy ul. Jagiellońskiej. Po zakończeniu budowy wykonawca na własny koszt posadzi na pl. Powstańców Warszawy nowe drzewa.

– Wczoraj odebraliśmy teren, a tym samym rozpoczynamy kolejny etap realizacji parkingu podziemnego pod pl. Powstańców Warszawy - mówi Marcin Podlecki. - Dziękujemy wszystkim osobom z warszawskiego ratusza za zaangażowanie. Tym projektem udowadniamy, że samorządy mogą z powodzeniem współpracować z przedsiębiorcami. Jestem pewien, że funkcjonujący całodobowo obiekt doskonale wpisze się w tkankę miejską stolicy, a także uporządkuje kwestię parkowania w tym ważnym obszarze miasta. Będzie to inwestycja przyjazna zarówno mieszkańcom, jak i innym parkującym w centrum.

Plac Pięciu Rogów już otwarty. Warszawiacy i urzędnicy oceniają
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE