Nowa Zelandia znów wpuszcza turystów! Pierwsza okazja od ponad dwóch lat

2022-08-01 16:08
 Nowa Zelandia znów wpuszcza turystów! Pierwsza okazja od ponad dwóch lat
Autor: pixabay.com Nowa Zelandia znów wpuszcza turystów! Pierwsza okazja od ponad dwóch lat

Nowa Zelandia po ponad 2-letniej przerwie znów przyjmuje turystów. To pierwszy raz od marca 2020. Żeby wjechać do Nowej Zelandii wciąż trzeba jednak spełniać rygorystyczne warunki. Jakie? Dowiesz się więcej z dalszej części artykułu.

Nowa Zelandia znów przyjmuje turystów: Na jakich warunkach?

Od poniedziałku 1 sierpnia do Nowej Zelandii mogą wjechać podróżni posiadający wizy. Większość z nich będzie musiała mieć za sobą pełny cykl szczepień, aby przekroczyć granicę, ale zniesiono obowiązek kwarantanny. Otwarto także morską granicę Nowej Zelandii, a tym samym statki wycieczkowe i zagraniczne jachty mogą teraz ponownie cumować u jej wybrzeży.

Czytaj także: Wakacje 2022 w Polsce i za granicą. Ile zapłacimy za urlop?

Zakaz wjazdu dla obywateli

Rząd Nowej Zelandii ogłosił po raz pierwszy plan ponownego otwarcia dla zagranicznych podróżnych w lutym bieżącego roku. Zezwolono wówczas na powrót do kraju zaszczepionym obywatelom przebywającym w Australii, a w marcu obywatelom, którzy utknęli w innych państwach. W maju zaczęto przyjmować turystów z ponad 50 krajów znajdujących się na liście systemu bezwizowego.

"Wraz z resztą świata nadal zajmujemy się (...) globalną pandemią, jednocześnie dbając o bezpieczeństwo naszych obywateli. Jednak zapewnienie bezpieczeństwa obejmuje również dochody i dobre samopoczucie" - powiedziała premier Jacinda Ardern na chińskim szczycie biznesowym, który odbył się w poniedziałek w Auckland.

Kryzys branży turystycznej

Turystyka to jedna z tych nowozelandzkich branż, które najbardziej ucierpiały z powodu wprowadzenia restrykcji covidowych - oceniło BBC. W roku finansowym zakończonym w marcu 2021 udział branży w krajowym PKB spadł do 2,9 proc. z 5,5 proc. rok wcześniej. Liczba osób zatrudnionych w turystyce również zmniejszyła się w tym okresie o ponad 72 tys. 

KASIA WĘSIERSKA ROBI TRIKI, LIL MASTI vs. LINKIEWICZ, KLIMA NA ABONAMENT, SAMBA POWRACA | ESKA XD #054

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Flagi państw. Poniżej 10/15 udawaj, że go nie zrobiłeś

Pytanie 1 z 15
Na zdjęciu widać flagę:
Flaga Finlandii
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE