Wiktor Zatwarski

i

Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Nie żyje Wiktor Zatwarski. ZASP przekazał informacje o pogrzebie artysty

2022-09-06 15:55

Nie żyje artysta Wiktor Zatwarski. Informację o jego pogrzebie przekazali przedstawiciele Związku Artystów Scen Polskich. Ceremonia odbędzie się w czwartek, 8 września o godz. 13 w kościele pw. św. Karola Boromeusza w Warszawie. Po mszy świętej aktor i wokalista spocznie na miejscowym cmentarzu.

Kim był Wiktor Zatwarski?

Wiktor Zatwarski urodził się 2 listopada 1935 r. w Zdołbunowie (woj. wołyńskie, obecnie Ukraina). Ukończył krakowską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną, później związał się z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, gdzie w 1957 r. zadebiutował rolą Maski w "Wyzwoleniu" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Bronisława Dąbrowskiego.

Na tej scenie wcielił się też w postaci m.in. Reportera w "Wizycie starszej pani" Duerrenmatta i Trdlika w "Balu pożegnanych" Zvona, Zamiotowa w "Zbrodni i karze" Dostojewskiego, Janusza w "Panu Jowialskim" (tu był również asystentem reżysera, Mieczysława Górkiewicza) i Plestria w "Żołnierzu Samochwale" Plautusa, Ludwika Marsiliego w "Życiu Galileusza" Brechta, Lecha w "Lilli Wenedzie" Słowackiego oraz Northumberlanda w "Elżbiecie królowej Anglii" Brucknera.

- Halina Gryglaszewska, której asystował przy realizacji "Zakochanych" Goldoniego, obsadziła aktora w tym przedstawieniu w roli Rudolfa, Bronisław Dąbrowski zobaczył w nim Don Alonza w "Don Juanie" Moliera, a Bohdan Korzeniewski w "Dziadach" Mickiewicza powierzył mu kilka postaci: Obrzędnika, Więźnia, Jednego z młodych - napisano w biogramie opublikowanym przez ZASP.

W latach 1964-66, gdy występował na deskach Operetki Śląskiej w Gliwicach, zagrał m.in. Plancheta w "Trzech muszkieterach" Frimla w reżyserii Mieczysława Daszewskiego. Lata współpracy z warszawskim Teatrem Syrena (1966-71) zaowocowały programem kabaretowo-rewiowym "Bujamy wśród gwiazd, czyli jak się doi kozę" i "Róbmy coś" duetu Gozdawa i Stępień, w reżyserii Stanisławy Stanisławskiej oraz rolą Pawła Agiejewa w "Szklanym weselu" Arkanowa i Gorina.

Czytaj również: Tragedia przy al. Wilanowskiej. Matka przyznała się do zabicia miesięcznej córki

- Pasja muzyczna sprawiła, że łącząc talent aktorski z wokalnym, zamienił scenę teatralną na estradę bawiąc publiczność także festiwali w Sopocie, Opolu, Kołobrzegu i Zielonej Górze, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Wśród utworów nuconych przez melomanów znaleźć można piosenki m.in. "Jak na lato", "Tak w życiu jest", "Paryski charleston mojego dziadka", "Miłość woła cię po imieniu", "Moja prośba o sen" czy "Srebrne wesele" - czytamy w biogramie artysty.

W 1969 r. zdobył nagrodę Brązowego Pierścienia na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze za wykonanie piosenki "Jak na lato". W tym samym roku na VII Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu otrzymał wyróżnienie za piosenkę "Srebrne wesele".

W swoim dorobku aktor miał też kilka epizodycznych ról w polskich filmach i serialach, m.in.: w "Na Wspólnej", "Plebanii", "M jak miłość", "Kopciuszku" czy "Męskie-żeńskie".

W 1976 r. otrzymał Złotą Odznakę za zasługi dla województwa koszalińskiego. Z ZASP-em związany od 65 lat, był członkiem Sekcji Estrady.

Wiktor Zatwarski zmarł 31 sierpnia w wieku 86 lat, po długiej i ciężkiej chorobie.

Groby polskich muzyków i kompozytorów klasycznych. Niezapomniani

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zabójstwo na Woli. 38-latek przyznał się do winy
  2. Nowe promocje na paliwo. Lotos, BP, Shell i Moya przebiły ofertę Orlenu
  3. Oto najwyższe wieżowce w Warszawie. Pałac Kultury już nie jest pierwszy