Lepiej uważać, bo po powrocie z wakacji może czekać okropna niespodzianka. Policja apeluje

2022-08-10 13:22
Wakacje
Autor: Pexels / Charlotte May

Wakacje większości kojarzą się ze słoneczną pogodą, odpoczynkiem i wyjazdami. Niestety jest to również sezon kradzieży - gdy domowników dłużej nie ma w mieszkaniu, przestępcy robią się bardziej zuchwali. Policja apeluje więc o szczególną ostrożność i doradza, jak uniknąć stania się ofiarą włamywaczy.

"Żadna Policja, nawet najskuteczniejsza nie ochroni w pełni naszego mienia, jeżeli sami nie będziemy o nie dbali!" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez funkcjonariuszy z KRP VI. Mundurowi podkreślają, że w okresach urlopowych łatwiej paść ofiarą włamania, dlatego też przed ewentualnymi wyjazdami należy odpowiednio zabezpieczyć lokum oraz wszystko, co znajduje się w środku.

Czytaj również: Tajemnicze wpisy na Twitterze byłej prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. "Jestem na łódce"

Wakacje 2022: jak zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem?

Aby podpowiedzieć, jak można odpowiedzialnie przygotować dom do swoich wakacji, policjanci przygotowali spis najważniejszych zasad. Zastosowanie się powinno znacznie podnieść poziom bezpieczeństwa oraz zapewnić nam spokój ducha podczas pobytu poza miejscem zamieszkania.

"Najpewniejszym miejscem dla przechowywania pieniędzy, dewiz, cenniejszej biżuterii, akcji i obligacji jest bank. Amatorzy cudzego mienia stosunkowo szybko znajdują ukryte precjoza i pieniądze w różnego rodzaju bieliźniarkach, torebkach po cukrze, czy też za obrazami" - podkreślają mundurowi.

Funkcjonariusze apelują również, aby dobrze zabezpieczyć drzwi oraz okna i pod żadnym pozorem nie zostawiać kluczy pod wycieraczką. "Wskazanym jest zamontowanie domofonu albo też instalacji świetlnej lub elektronicznej podłączonej do sąsiadów (z wzajemnością). Jeśli jesteś właścicielem domku jednorodzinnego, wykonaj solidne (lecz przejrzyste) ogrodzenie, załóż oświetlenie na podwórku" - dodają.

Poza tym mundurowi podpowiadają, aby:

  • Zanotować marki i typy posiadanych urządzeń; te, które nie posiadają numerów, warto oznaczyć np. swoimi inicjałami;
  • Nie afiszować się bogactwem;
  • Publicznie nie informować znajomych w sieci o planowanym wyjeździe;
  • Uważać na kręcących się po klatkach schodowych i w pobliżu domu ludzi;
  • Sprawdzać tożsamość i wiarygodność obcych, przychodzących do mieszkania i nie wpuszczać bez uzasadnionych powodów nieznajomych;
  • Współdziałać z sąsiadami;
  • Nie zostawiać widocznych oznak nieobecności;
  • Ubezpieczyć swoje mieszkanie.
Szok w centrum Warszawy. Ukradł walizki z klatki schodowej. Przed policją schował się pod łóżko
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE