Koronawirus w Polsce - zakażenie bezobjawowe to nie choroba? Ta klasyfikacja zmienia spojrzenie na SARS-CoV-2

2020-11-17 9:14
Koronawirus w Polsce - zakażenie bezobjawowe to nie choroba? Ta klasyfikacja zmienia spojrzenie na SARS-CoV-2
Autor: Canva.com Koronawirus w Polsce - zakażenie bezobjawowe to nie choroba? Ta klasyfikacja zmienia spojrzenie na SARS-CoV-2

Żadna epidemia na świecie nie rozprzestrzeniała się tak szybko i z tak dużą w jednym czasie liczbą zakażeń jak ta spowodowana koronawirusem SARS-CoV-2 – przyznała dr Aneta Afelt z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW. Niektórzy przechodzą go bezobjawowo, a w Polsce mimo to zmniejszona została liczba wykonywanych testów na dobę. Dlaczego? Co to oznacza dla Polski?

Resort zdrowia tłumaczy się z najmniejszej od wielu dni liczby przeprowadzonych w Polsce testów. Ostatniej doby przebadano zaledwie około 35-ciu tysięcy pacjentów. Wcześniej ta liczba długo utrzymywała się na poziomie 60-ciu tysięcy.

- To efekt mniejszej liczby zleceń od lekarzy rodzinnych - wyjaśnia rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Nie tylko Polska wykonuje mniej testów. Chińczycy nie klasyfikują zakażonych bezobjawowo jako potwierdzonych przypadków koronawirusa. Czy takie rozwiązanie sprawdziłoby się w naszym kraju?

Czy to właściwe podejście? Dlaczego? Czy polski rząd powinien pójść śladem chińskiego? Na te pytania odpowiada w rozmowie z dziennikarzem Radia ESKA ekspert w dziedzinie immunologii i zdrowia publicznego dr med. Paweł Grzesiowski:

- Nie zgadzam się z podejściem Chińczyków, bo około 50 proc. zakażonych nie wykazuje objawów. Bezobjawowe przypadki powinny znaleźć się w nomenklaturze jako przypadki nosicielstwa, chociaż nie wiadomo do końca, czy te bezobjawowe przypadki rzeczywiście nie dają żadnych ukrytych skutków. To dziwna choroba, bo jak się robi badania serca czy płuc u osób po przejściu bezobjawowych infekcji, to znajduje się zmiany chorobowe. Z punktu widzenia wirusologii znamy różne inne choroby, gdzie mimo braku objawów kwalifikuje się je jako choroby np. cytomegalia, polio czy opryszczka. Ponadto bezobjawowi zarażają i to ma ogromne znaczenie dla pandemii. Dlatego powinna pojawić się jakaś nowa kategoria np.:

  • chory objawowy
  • zakażony bez objawów
  •  nosiciel bezobjawowy
Nowi mieszkańcy sadeckiej gadziani. Na świat przyszły gekony paskowane
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE