Pies

i

Autor: Shutterstock Zdjęcie ilustracyjne

Warto wiedzieć

Kleszcze u psów są szczególnie niebezpieczne. Jak uchronić pupila?

2023-03-22 13:57

Choroby odkleszczowe to nie żart. Stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia ludzi, ale również dla zdrowia ich zwierzęcych podopiecznych. Jak zadbać o to, by nasze psy nie cierpiały z powodu kleszczy?

Niemal każdy właściciel puchatego czworonoga chce dla niego jak najlepiej. W trosce o zdrowie naszych podopiecznych wybieramy się z nimi na spacery w naturze. Parki, łąki i lasy są często odwiedzane przez psiarzy. Niestety, w tych uroczych lokalizacjach pojawiają się też takie zagrożenia, jak... kleszcze!

Ugryzienie kleszcza jest niebezpieczne nie tylko dla człowieka, ale również dla psa. Trzeba więc stosować niezbędne środki ostrożności, które pomogą uchronić przed nimi sierściucha. Podpowiadamy, w jaki sposób uniknąć drobnoustrojów przenoszonych przez te pajęczaki.

Czytaj także: Płatny urlop na opiekę nad chomikiem, psem lub kotem. To nie jest żart

Kleszcze u psów są niebezpieczne

Psy są bardziej narażone na złapanie kleszcza od ich opiekunów. Dla tych stworzeń każdy spacer jest sposobem na zaspokojenie swoich instynktów tropiących i łowieckich. Czujne czworonogi nie są w stanie obronić się jednak przed prawie niewidocznym przeciwnikiem, który przy okazji ugryzienia korzysta z naturalnej substancji znieczulającej.

Samo ugryzienie kleszcza nie byłoby groźne, gdyby nie drobnoustroje, jakie ten pajęczak przenosi. Najgroźniejszymi chorobami odkleszczowymi u psów są: babeszjoza, borelioza, anaplazmoza i erlichioza. Jak więc uchronić naszego pupila od takich przykrych przygód?

Czytaj także: Zostawił psa w bagażniku bez wody i jedzenia. Zwierzę trafiło do schroniska

Jak uchronić psa przed ugryzieniem kleszcza?

Jest mnóstwo działań, które pomagają zapobiegać ugryzieniu kleszcza. Wielu właścicieli zwierząt domowych obawia się wybrać chemiczny środek odstraszający kleszcze, preferując naturalną ochronę. Często całkiem skuteczne są olejki eteryczne, ale na pewno warto rozważyć również bardziej zaawansowane środki chroniące.

Do takich opcji należą:

  • ​​​​​specjalne obroże: działają przeciw kleszczom przez okres około 8 miesięcy,
  • krople: aplikację należy powtarzać średnio co miesiąc,
  • spray: korzystamy częściej niż co miesiąc,
  • tabletki: podaje się dwa razy w odstępie określonym przez producenta i działają przez cały rok.

Każda z metod jest inna, warto więc zapytać lekarza weterynarii o najlepszą dla własnego psa. Poza tym można zachować ostrożność na spacerach, czyli:

  • unikać chodzenia wśród wysokich traw,
  • sprawdzać ciało swoje i swojego czworonoga po każdym pobycie na świeżym powietrzu.

Czytaj także: Ktoś truje psy na Targówku. Rozrzuca mięso z gwoździami

Co robić, kiedy pies złapie klesza?

Mimo tych wszystkich metod może się zdarzyć tak, że nasz pupil i tak przyjmie nieproszonego gościa na swoją skórę. Wówczas powinniśmy udać się do lekarza weterynarii. Co ważne, nie należy wyciągać kleszcza na własną rękę, jeśli nie mamy medycznego doświadczenia i praktyki.

Po takiej wizycie lekarz weterynarii z pewnością zaleci nam odpowiednią profilaktykę. W każdej sytuacji należy być dobrej myśli i się nią nie załamywać.

Zobacz zdjęcia: Adoptuj Warszawiaka. Te psy czekają na swój dom!

Plaga szczurów we Wrocławiu. Ten tłuścioch pływał w toalecie pani Renaty