Dzwony kościelne

i

Autor: pixabay.com Dzwony kościelne

Czemu biją dzwony w kościele 1.08? To część obchodów ważnej rocznicy!

2021-08-01 16:49

Metropolita warszawski i ordynariusz warszawsko-praski zadecydowali, że 1 sierpnia w kościołach całej diecezji odezwą się dzwony. Ich dźwięk to symbol przypominający o niezwykle ważnym wydarzeniu w historii stolicy i całego kraju. Więcej na ten temat przeczytacie w naszym artykule.

Dlaczego biją dzwony w kościołach 1.08? Czemu tego dnia ich dźwięk dobiega ze wszystkich kościołów diecezji warszawsko-praskiej? Takie pytanie może sobie zadawać wiele osób, które usłyszały je punktualnie o godzinie 17. O tym, by wszystkie świątynie poruszyły dzwonami w niedzielę, 1 sierpnia, zadecydowali metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński. Dzwonom towarzyszy sygnał syren alarmowych. Czemu podjęto takie decyzje? Ma to rzecz jasna związek z obchodami kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które rozpoczęło się 1 sierpnia 1944. Dzwony biją w tzw. Godzinę W - to o 17:00, przed 77 laty, powstańcy zaatakowali niemieckie siły okupujące Warszawę. Dzwony mają przypomnieć o tragicznych wydarzeniach z sierpnia, września i października 1944 roku.

Babcia powstaniec jest dla mnie jedynym autorytetem. Wnuk wspomina ukochaną babcię walczącą w Powstaniu Warszawskim

Dzwony w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej diecezji przeczytać można: - W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, zgodnie z wieloletnią tradycją, w niedzielę 1 sierpnia o godzinie 17.00, godzinie W, prosimy o włączenie dzwonów we wszystkich świątyniach diecezji warszawsko-praskiej. Włączymy się w ten sposób w hołd oddawany poległym powstańcom – żołnierzom i mieszkańcom Miasta Nieujarzmionego.

77. rocznica Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17:00. Do walki przystąpiło około 50 tys. żołnierzy Armii Krajowej. Głównym celem było wyzwolenie Warszawy spod okupacji niemieckiej, zanim do miasta wkroczą żołnierze Armii Czerwonej. Planowane na kilka dni Powstanie Warszawskie upadło dopiero 3 października 1944 r., po 63 dniach walki. Podczas walk zginęło około 20 tys. żołnierzy Armii Krajowej, 3 tys. kościuszkowców oraz około 180 tys. osób cywilnych, w tym wielu wybitnych przedstawicieli życia kulturalnego i warszawskiej inteligencji. Około 650 tys. mieszkańców stolicy zostało wywiezionych do obozu przejściowego w Pruszkowie, stamtąd 150 tys. do przymusowej pracy w Niemczech, a 50 tys. do obozów koncentracyjnych.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!