Będzie nowy buspas w Warszawie? Urzędnicy z Woli mają konkretny pomysł

2022-10-18 8:21

Urzędnicy z Woli proponują, aby przez plac budowy tramwaju na Kasprzaka przebiegał buspas. Miałoby to pomóc w rozładowaniu korków, które tworzą się w okolicy.

Od dwóch tygodni, kiedy to budowa tramwaju na Kasprzaka weszła w kolejny etap, wyjechać z Odolan jest bardzo trudno. W korkach tkwią zarówno mieszkańcy podróżujący autami osobowymi, jak i ci podróżujący komunikacją miejską. Wolscy urzędnicy i radni, chcąc pomóc mieszkańcom, proponują utworzenie buspasa, który odciążyłby zwężoną ulicę Wolską. Buspas miałby prowadzić przez plac budowy, podobnie jak miało to miejsce na ulicy Górczewskiej w trakcie budowy metra.

- Na utrudnienia narzekają mieszkańcy, dla których od dwóch tygodni wydostanie się samochodem z podziemnego garażu czy dalej z dzielnicy w stronę centrum staje się praktycznie niemożliwe - powiedział radny Mariusz Budziszewski. Według radnych rozwiązaniem tej sytuacji wydaje się usprawnienie transportu publicznego.

Będzie buspas na Kasprzaka?

- Za przykład może posłużyć pomysł z ulicy Górczewskiej, gdzie autobusy przejeżdżały przez plac budowy metra - zaznaczył burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski. Zdaniem burmistrza takie rozwiązanie jest możliwe do wprowadzenia również i tutaj. - Na przykład na nawierzchni ulicy Kasprzaka składowane są materiały budowlane w miejscu, gdzie obecnie mógłby powstać buspas – dodał burmistrz Strzałkowski.

Wolscy radni i urzędnicy rozumieją, że takie inwestycje generują problemy, to w dłuższej perspektywie przyczynią się do znacznego usprawnienia komunikacji miejskiej. Nie zgadzają się jednak na to, aby na trzy miesiące całkowicie sparaliżować ruch w tej części Woli.

- Aby zachęcić mieszkańców do pozostawienia aut w domach i podróżowania komunikacją miejską, przegubowce muszą poruszać się sprawnie, a nie stać w korku. Tylko wtedy jesteśmy w stanie zapewnić przepustowość ulic podczas takich remontów - zaznaczył radny Budziszewski.

Czytaj również: Będzie ograniczenie funkcjonowania buspasa na Puławskiej? Prezydent Warszawy rozważa taką opcję

Do pomysłu odniósł się rzecznik Tramwajów Warszawskich Michał Dutkiewicz. - Co tydzień odbywa się spotkanie, na którym obecni są m.in. przedstawiciele dzielnicy. Czekamy, w takim razie, na przedstawienie i omówienie tego pomysłu na tym spotkaniu - powiedział rzecznik TW.

Tymczasowa organizacja ruchu została wprowadzona z początkiem października tego roku i obowiązywać będzie do końca roku. Zmiany dotyczą odcinka od ul. Sowińskiego do Bema. Zamknięta została jezdnia ul. Wolskiej w kierunku centrum, zmieniła się także liczba pasów na pozostałych ulicach w obszarze nowego placu budowy przy ul. Kasprzaka. 

Zarząd Dróg Miejskich wyznacza 10-kilometrowy buspas na ul. Puławskiej. Kierowcy są wściekli!
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE