Powrót do OBOWIĄZKOWYCH maseczek! Nadchodzi kolejna fala pandemii

2022-07-07 8:27
Maseczka
Autor: gianyasa / CC0 / pixabay.com

Liczba zakażonych na Covid-19 zaczyna stopniowo rosnąć. Dziś po raz pierwszy od ponad dwóch miesięcy dzienna liczba zakażeń COVID-19 przekroczyła 1 tys. przypadków - napisał minister zdrowia Adam Niedzielski. Wiele krajów wraca do obostrzeń. Co z Polską?

Minionej doby badania potwierdziły 1075 zakażeń koronawirusem, w tym 166 ponownych. Zmarły dwie osoby z COVID-19 – poinformowano we wtorek na stronach rządowych. Wykonano 6039 testów w kierunku SARS-CoV-2.

"Dziś po raz pierwszy od ponad dwóch miesięcy dzienna liczba zakażeń #COVID19 przekroczyła 1 tys. przypadków. Hospitalizacje pozostają na poziomie poniżej 400. Mamy do czynienia z rosnącą liczbą zakażeń, która wg prognoz nie stanowi ryzyka dla wydolności systemu opieki zdrowotnej"

 - zapewnił szef MZ na Twitterze.

Obowiązkowe maseczki

Coraz więcej krajów decyduje się na powrót do obostrzeń, w tym także do obowiązku noszenia maseczek. Tak jest np. we Francji czy Hiszpanii. 

We Francji ponownie rośnie liczba zakażeń koronawirusem, napędzana jego nowymi subwariantami, i maseczki powinny być noszone również w zamkniętych pomieszczeniach, takich jak sklepy czy biura - wyjaśniła minister zdrowia Francji Brigitte Bourguignon w poniedziałek w wywiadzie dla telewizji RTL.

Minister zdrowia Hiszpanii Carolina Darias zarekomendowała z powodu wzrostu zakażeń koronawirusem noszenie maseczek w pomieszczeniach zamkniętych oraz w miejscach, gdzie jest dużo ludzi. Zalecenie odnosi się zwłaszcza do osób podatnych na infekcje.

Co z maseczkami w Polsce? 

Póki co ministerstwo nie zabrało głosu w tej sprawie. Minister zdrowia zaznacza jednak, że kolejna fala może pojawić się po wakacjach. 

Trudno jeszcze przewidzieć, jak może wyglądać jesienna fala pandemii. Europejskie dane wskazują, że fala może pojawić się wczesną jesienią, jednak czy faktycznie tak będzie, zależy od wielu czynników – wskazuje MZ. - Wraz ze współpracującymi ośrodkami ekspertów przygotowujemy i śledzimy analizy krajowe i międzynarodowe. Przygotowujemy się na różne scenariusze, natomiast na obecną chwilę nie zapadły żadne decyzje o wprowadzaniu zmian regulacyjnych – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

„Zastrzeliłem policjanta, bo wszedł we mnie diabeł”
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE