Pies Patron, Bracia Kliczko oraz Putin: Antywojenne murale przy linii PKM robią furorę! [ZDJĘCIA]

2022-08-24 16:03
Pies Patron, Bracia Kliczko oraz Putina: Antywojenne murale przy linii PKM robią furorę! [ZDJĘCIA]
Autor: pomorskie.eu

Pies Patron, Bracia Kliczko oraz Putin, któremu towarzyszy Hitler i Stalin. To tylko niektórzy z bohaterów uwiecznionych na wyjątkowych muralach przy przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Gdańsk Jasień. Malowidła powstały w ramach akcji „Solidarni z Ukrainą”.

Akcja została podsumowana 24 sierpnia 2022 r., w Dniu Niepodległości Ukrainy. W uroczystości wzięli udział m.in. marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Leszek Bonna, przedstawiciele PKM, artyści oraz konsul Ukrainy w Gdańsku Ołeksandr Płodysty.

Dzień Niepodległości Ukrainy

Dzień prezentacji wykonanych dotychczas murali nie był przypadkowy.

Niepodległość to nie tylko wolność. To również poszanowanie zasad demokracji i praw człowieka: wartości bliskich nam – Polakom i wszystkim Europejczykom. Dziś o te właśnie wartości nasi ukraińscy sąsiedzi walczą, przeciwstawiając się rosyjskiej agresji. Jesteśmy z nimi, wspieramy ich, okazujemy im solidarność!

– zaznaczył marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Pies Patron, Bracia Kliczko oraz Putina: Antywojenne murale przy linii PKM robią furorę! [ZDJĘCIA]

Solidarni z Ukrainą

Jest to wspólna inicjatywa samorządu województwa pomorskiego oraz Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dzięki której powstał cykl murali poświęconych wojnie na Ukrainie. To artystyczny manifest sprzeciwu wobec wojny i każdej agresji. Od początku marca 2022 r. na murze oporowym przy przystanku PKM Gdańsk Jasień powstaje największa na Pomorzu galeria antywojennej sztuki. Pierwsze dwa obrazy to dzieło znanego trójmiejskiego artysty Piotra „Tuse” Jaworskiego. Kolejne dzieła wyszły spod ręki studentów gdańskiej ASP, a także ukraińskich i białoruskich artystów. Pracami kierował m.in. prof. Jacek Zdybel.

Patrol Eska Summer City na Rynku w Rzeszowie
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE