Pierwsze na Pomorzu centrum treningowe dla strażaków ochotników otwarte!

i

Autor: pomorskie.eu

Pierwsze na Pomorzu centrum treningowe dla strażaków ochotników otwarte!

2023-02-01 12:37

W Żukowie powstało pierwsze w województwie pomorskim centrum treningowe dla strażaków ochotników. Jest wyposażone między innymi w ściankę wspinaczkową i dwa tory przeszkód. Budowa kosztowała ok. 1,3 mln zł i była współfinansowana ze specjalnego programu samorządu województwa pomorskiego.

Uroczyste przekazanie strażakom centrum odbyło się 31 stycznia 2023 r. W uroczystości wziął udział m. in.  Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, samorządowcy z powiatu kartuskiego, okolicznych gmin oraz radni województwa pomorskiego.

Fachowcy z OSP

Alarm! Po miejscowości niesie się wycie syreny. Gdzieś wybuchł pożar, doszło do wypadku. Słowem potrzebna jest pomoc, trzeba ratować ludzkie życie i zdrowie. Z pomocą przybywają strażacy ochotnicy. Często to oni są pierwsi na miejscu zdarzenia i podejmują działania ratownicze. To fachowcy. Jednak najlepszy nawet specjalista potrzebuje miejsca do szkolenia i rozwijania swoich umiejętności. I takie właśnie miejsce powstało w Żukowie. A żukowskie OSP znajduje się w wojewódzkiej czołówce, jeśli chodzi o sprzęt, jak i o liczbę interwencji.

Pierwsze takie miejsce

Wiemy już, gdzie będą ćwiczyć druhowie i druhny z OSP powiatu kartuskiego. A jak wygląda sam ośrodek? Już z daleka wyróżnia się 12 metrową ścianą z pustymi oknami i ścianką wspinaczkową.

Są dwa tory wspinaczkowe z pełnym zabezpieczeniem. Cała konstrukcja została zaprojektowana zgodnie z wymaganiami strażaków

– opowiadał przedstawiciel wykonawcy prac.

Jak tylko pozwolą warunki pogodowe na przyległym terenie zostaną ustawione dwa tory przeszkód. Będzie tam sześciometrowa równoważnia, rura do czołgania i ściana o wysokości 1,5 m. Dodatkowo na drugim torze, dla młodzieżowych drużyn pożarniczych, będzie ustawiony płotek, tunel, kładka i ścianka. Strażacki obiekt ma też ciekawostkę. Ostatnie piętro wieży jest wykonane jedynie w połowie. Na prawidłową wysokość 15 m nie pozwala miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Ale władze Żukowa starają się plan zmienić i wtedy wieża osiągnie docelową wysokość. Zgodnie z zapowiedziami samorządowców i strażaków już wiosną będzie można zobaczyć ćwiczących na obiekcie strażaków.

Express Biedrzyckiej - gen. Waldemar SKRZYPCZAK
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE