Palma z Parku Oliwskiego jednak nie spocznie na UG. Została wywieziona

2022-05-27 17:00
palma
Autor: mat. pras.

Pień 180-letniej palmy z Parku Oliwskiego wywieziony z Uniwersytetu Gdańskiego. Przypomnijmy, kłodzina miała być wyeksponowana na Wydziale Biologii UG. Dziekanat twierdzi jednak, że do tej pory nie otrzymał żadnego dokumentu, który potwierdzałby, że ZDiZ przekazuje drzewo.

- Myśmy na tą sprawę też nie mogli niczego z tą palmą zrobić, bo ona nie była naszą własnością. Rozmowy z ZDiZ-em skończyły się na niczym. Poprosiłem o wywiezienie tej palmy, bo nie jesteśmy magazynem. Przywieźli nam ją, dlatego że trzeba było coś z nią zrobić. Wydaje mi się, że ten pomysł na początku był atrakcyjny, ale kwestie finansowe samej ekspozycji, przynajmniej na nas, podziałały jak kubeł zimnej wody - mówi dziekan Wydziału Biologii, prof. Dariusz Szlachetko.

Nieoficjalnie, kłodzina aktualnie znajduje się w magazynie Zarządu Dróg i Zieleni. Jak mówi nam jego rzeczniczka, Magdalena Kiljan, zgodnie z decyzją Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, 3-metrowy fragment pnia trafi na wystawę do palmiarni.

- Konieczna konserwacja zostanie przeprowadzona przez GZDiZ. Po przesuszeniu i uzgodnieniu sposobu ekspozycji z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, zaproponujemy wskazanym także przez PWKZ jednostkom naukowym pozostałą część kłodziny do celów dydaktycznych, naukowych i wystawienniczych - dodaje Magdalena Kiljan.

A pniem palmy interesuje się też między innymi Muzeum Gdańska.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE