Jodek potasu - czy można go kupić? Gdzie i za ile dostaniemy preparat?

2022-10-28 12:25
Jodek potasu
Autor: pixabay.com Jodek potasu

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało w przed dwoma tygodniami komunikat na temat dystrybucji jodku potasu. Przekazanie tabletek z jodkiem potasu do samorządów terytorialnych ma mieć charakter prewencyjny. Jednak wiele osób zastanawia się, czy można kupić jodek potasu? Gdzie dostaniemy preparat?

Jodek potasu na promieniowanie - co to?

Wiceszef MSWiA podkreślił, że kierownictwo resortu zdecydowało o rozpoczęciu dystrybucji jodku potasu w ramach działań wyprzedzających, na wypadek gdyby na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej doszło do uszkodzenia reaktora.

Wskazał, że skażenie radiacyjne jest bardzo mało prawdopodobne, "ale - na wszelki wypadek - odpowiedzialna władza i państwowe instytucje muszą się szykować na takie scenariusze".

Tabletki z jodkiem potasu trafiają do władz samorządowych. "Zależy nam, aby były one dostarczane jak najbliżej obywatela, ale nie do obywatela" - wyjaśnił.

 Gdzie kupić jodek potasu? Czy kupimy go w aptece bez recepty?

Jodek potasu można kupić jako lek. Jest sprzedawany jednak wyłącznie w aptekach na receptę. Można go dostać również jako  tzw. suplement diety. Jodek potasu jako suplement diety sprzedawany jest w tabletkach, kapsułkach i saszetkach, jako proszek do rozpuszczenia w wodzie.

Jodek potasu - ile kosztuje?

Jak zaznacza Fakt,pl, ceny są dość szalone i bardzo zróżnicowane. W internecie jodek potasu kupimy od 800 zł za 30 tabletek, każda 1500 mikrogramów jodu po 20-30 zł za 200 tabletek, każda z 400 mikrogramów jodu.

Jodek potasu dla Dolnoślązaków. Kto i kiedy go dostanie?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE