Dyskoteka dla osób z niepełnosprawnościami? Gdańsk zrobił niezłą imprezę!

i

Autor: gdansk.pl

Dyskoteka dla osób z niepełnosprawnościami? Gdańsk zrobił niezłą imprezę!

2022-05-24 9:49

Ekolodisco - pod takim hasłem odbyła się 18 już edycja dyskoteki dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. W wydarzeniu zorganizowanym przez Fundację Rozwoju Integracji Społecznej AKCES uczestniczyło ponad 500 tancerzy z Gdańska, Pomorza i Krakowa.

Dyskoteka odbywa się zawsze w maju - w miesiącu, w którym przypada Światowy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (dokładnie 5 maja).

Organizacja imprezy tanecznej to nasz pomysł na świętowanie tego dnia. Osoby z niepełnosprawnością same z siebie nigdy na dyskotekę nie trafią. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się 18 lat temu na Fortach. Kiedy rok później w klubie zaczął się remont, chodziłam po gdańskich lokalach szukając nowej przestrzeni. Wszyscy właściciele po kolei pukali się w głowę, w końcu trafiłam do Tomasza Lipińskiego, ówczesnego właściciela Miasta Aniołów, który od razu się zgodził. I tak już od 17 lat, co roku, spotykamy się właśnie w tym klubie. W pierwszych edycjach uczestniczyło 100 osób, teraz mamy 500 uczestników

- mówi Agnieszka Antoszewska, organizatorka dyskoteki z Fundacji Rozwoju Integracji Społecznej AKCES.

Jaki temat przewodni balu?

Dyskoteka co roku ma inny temat przewodni. Były już lata 20-te, lata 50-te, PRL, Hiszpania, futbol…. Rok 2022 należy do ekologii, a raczej jej ważnego elementu jakim jest prawidłowa segregacja odpadów.

Część uczestników zabawy wystąpiła na parkiecie w takich samych kombinezonach, jakie na co dzień noszą jej pracownicy dbający o segregację odpadów. Firma odpowiedzialna na stronie dostarczyła także “szkoleniowe” pojemniki na odpady. 

Wydział Gospodarki Komunalnej UMG z kolei wydelegował na wydarzenie kilkoro swoich edukatorów oraz “twarze” kampanii Czyste Miasto Gdańsk - Biolę i Supersortera, zapewnił też materiały edukacyjne i gadżety.

Za muzykę na parkiecie odpowiadał DJ, który od lat dba o dobry nastrój taneczny uczestników majowej dyskoteki. 

Szybkie pytania - Marien