Toruń

i

Autor: Unsplash

Studenci

Życie na studiach. Promocje i zniżki dla studentów. Zobacz, co możesz kupić taniej!

2024-01-26 9:27

Studenci w całej Polsce i nie tylko mają możliwość uzyskiwania wielu zniżek i promocji. Wszystko dzięki legitymacji studenckiej, honorowanej przez rozmaite firmy – od imprez po sieci komórkowe i banki. Jeśli wybierasz się na studia do Torunia, to sprawdź jaki zniżki będą ci przysługiwały.

Zniżki dla studentów w Toruniu

Studenci pierwszego roku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu składają ślubowanie, a potem odbierają (oczywiście po uiszczeniu opłaty) legitymację studencką. Na każdej świeżej „legitce” będzie przybity mały, srebrny kwadracik z wybitą datą końca rozpoczętego dopiero roku akademickiego. Jest to święta data, ponieważ jest to data ważności legitymacji. Stanowi ona główny punkt zainteresowania wszystkich autobusowo-tramwajowych „kanarów” oraz konduktorów w pociągach. Na początku każdego kolejnego roku studiów należy udać się do swojego dziekanatu po tzw. podbicie, czyli uzyskanie nowej, aktualnej naklejki. Dzięki temu kary i mandaty będą wam niestraszne.

Legitymacja studencka

i

Autor: Freepik
legitymacja studencka

i

Autor: Mateusz Pielka

Zniżki na przejazdy komunikacją

Warto zacząć od przejazdów i wyjazdów. Studentom z ważną legitymacją studencką przysługują duże zniżki na podróże. Trzeba pamiętać, że tylko u państwowych przewoźników. Firmy prywatne mogą, lecz nie muszą honorować waszych zniżek. Wysokość upustów reguluje prawo, a konkretnie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dla studentów, którzy wybiorą podróż pociągiem lub osobowym przewidziano ulgę w wysokości 51% na bile jednorazowy i 49% na bilet miesięczny. Warto pamiętać, że ulgi studenckie łączą się z promocjami.

W kwestii komunikacji warto pamiętać, że zniżki studenckie obowiązują także w autobusach miejskich oraz tramwajach.

Promocje na loty samolotem

Studenci posiadający kartę ESN mogą kupować bilety lotnicze w Ryanair z 15% rabatem oraz za darmo zabrać ze sobą 15 kg bagaż rejestrowany. Bilety zniżkowe przysługują na 8 lotów jednokierunkowych lub 4 loty tam i z powrotem, z co najmniej 28-dniowym wyprzedzeniem. Żeby zniżka zadziałała, trzeba zarejestrować kartę ESN na stronie Ryanair.com.

Zniżki na kulturę i wypoczynek

Z legitymacją studencką płaci się mniej w teatrach, galeriach, muzeach oraz za bilety na koncert. W tym przypadku ulgi rzadko sięgają wymarzonych 50%, jednak zawsze można liczyć na 10% lub 20% upustu. W wyjątkowych przypadkach trafiają się nawet 30% zniżki. To i tak bardzo dobrze, szczególnie że można korzystać z szerokiej oferty kulturalnej, jaką oferuje Toruń. O ulgi studenckie warto pytać w kinach – każdego rodzaju, czy w parkach rozrywki. W przypadku niektórych instytucji kultury, wejście z legitymacją studencką może być całkowicie darmowe. Na przykład w Warszawie taka możliwość przysługuje w Muzeum Powstania Warszawskiego (za free w niedziele), Galerii Sztuki Zachęta (wstęp free w czwartki) czy Muzeum Narodowe (we wtorki wstęp na wystawy stałe ze free).

Apple daje studentom zniżki

Jeśli chcesz kupić iPad lub MacBooka, to pamiętaj o zniżce edukacyjnej, którą oferują polskie iSpoty. W ramach ulg edukacyjnych można kupić komputer Apple z upustem 12% lub iPada taniej o 10%.

Spotify dla studentów

Studenci za miesięczny abonament na Spotify zapłacą nie 19,99 a 9,99 zł. Aby aktywować promocję, należy podać swoje dane oraz swojej uczelni w systemie weryfikacyjnym SheerID. Promka trwa 12 miesięcy.

Studenci zapłacą mniej w restauracjach

Wiele restauracji ma w swojej ofercie opcję zniżek dla studenta, oczywiście za okazaniem ważnej legitymacji. Zniżki mogą dotyczyć całej karty menu lub wybranych dań. Na przykład zniżka może dotyczyć tzw. dania dnia albo zamówień do określonej godziny. Bywają lokale, w których zniżki dotyczą tylko napojów lub deserów. Wszystko zależy od pomysłów właściciela.

Tańsze książki dla studentów

Jeśli chodzi o kupno książek, co jest często konieczne na studiach, warto pytać o ulgi dla studiujących. Najczęściej są powszechnie honorowane, bez względu czy mam do czynienia z małym sklepikiem, czy z wielką siecią handlową typu Empik i Świat Książki. Warto też sprawdzić dodatkowe promocje w dużych sieciach np. opcje konta premium, gdzie nie płaci się za przesyłkę itp.

Banki z ofertą dla studiujących

Niektóre banki szukając nowych klientów wśród młodych ludzi, oferują tzw. konta studenckie. Oznacza to, że użytkownik danego konta np. w PKP B.P. nie będzie płacił za prowadzenie konta, opłaty miesięczne, prowizje odsetkowe, prowadzenie karty, zakupy w internecie, przelewy do obcych banków itp. Możliwości jest multum.

Studencki Starter daje promocje

Studencki Starter to jedna z ciekawszych opcji zniżkowych dla studentów. Samorządy studenckie najczęściej rozdają je wśród młodzieży akademickiej. Są w formie małej książeczki, a na każdej stronie są opisane formy ulg dla wybranych lokali, barów itp. Warto o tym pomyśleć.

Bary

Pisząc bary mamy oczywiście na myśli piwko, czyli złoty napój każdego studenta. Większość barów i knajp w Toruniu honoruje zniżki na piwo i inne rodzaje alkoholu. Ta zniżka występuje w różnych konfiguracjach. Ulgą mogą być objęte wszystkie rodzaje piwka, tylko wybrane pozycje lub pojedyncze piwka ze statusem „piwo studenckie”. W takiej sytuacji np. zamiast płacić 10 zł za piwo – zapłacisz 6 lub 5 zł. Trzeba jednak pamiętać, że alkohol należy spożywać z umiarem, a najlepszą zabawę gwarantują przyjaciele i dobra atmosfera.