Zmarli w Toruniu w 2022 roku

i

Autor: Pixabay Zmarli w Toruniu w 2022 roku

Odeszli

Zasłużeni Torunianie zmarli w 2022 roku. Zobacz, czy ich znałeś

2023-10-23 9:16

Co roku wspominamy znane osoby z regionu. W 2022 roku zmarło kilku znanych Torunian, których nazwiska były rozpoznawalne. Zobacz, kto w tym roku opuścił nasze nadwiślańskie miasto.

Leszek Zaleski (1936-2022)

W sierpniu bieżącego roku zmarł w wieku 85 lat Leszek Zaleski, był jednym z założycieli toruńskich struktur NSZZ „Solidarność”. Pochodził z Płocka, w Toruniu ukończył studia astronomiczne. Przez kolejne lata był nauczycielem w toruńskich szkołach m.in. w Techniku Ekonomicznym i Zaocznym Techniku Zawodowym. We wrześniu 1980 roku zaangażował się w działalność „Solidarności”. Działacz był prześladowany przez władze PRL za działalność opozycyjną i sprzeciw wobec represji.

Tadeusz Porębski (1952-2022)

Tadeusz Porębski zmarł 1 lipca 2022 w wieku 69 lat, był artystą przez lata związanym z Toruniem. To on stworzył m.in. Katarzynki z Piernikowej Alei Gwiazd, a także pomnik gen. Elżbiety Zawackiej. Urodził się w Białej Podlaskiej, jednak większą część życia spędził nad Wisłą. Tu ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Rakietowych i Artylerii im generała Józefa Bema. Po szkole wojskowej ukończył jeszcze studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK.

Piotr Nowak (1964-2022)

Był cenionym arbitrem żużlowym. Jeszcze chwilę przed śmiercią prowadził zawody Pucharu Polski w mini żużlu. Licencję sędziowską uzyskał w 2001 roku, od tej pory udzielał się intensywnie w lokalnym życiu żużlowym. Prowadził liczne zawody młodzieżowe w regionie kujawsko-pomorskim. W ostatnich latach udzielał się przy spotkaniach pierwszej i drugiej ligi żużlowej, wcześniej sędziował w Ekstraklasie.

Jerzy Bańkowski (1962-2022)

Był znanym i lubianym przedsiębiorcą w Toruniu. Przez wiele lat był prezesem Grupy Kapitałowej Nesta SA, która zajmuje się dystrybucją stali, sponsoruje również drużynę hokejową KH Energa Toruń. Jest wspominany jako człowiek o wielki sercu i mecenas toruńskiego sportu. Od 2006 roku pełnił funkcję konsula honorowego Litwy w Toruniu (jako jedna z sześciu osób, które w Polsce zajmują to stanowisko). Dzięki niemu w 2018 roku litewskie miasto Kowno stało się partnerem Torunia.

Krystyna Meissner (1933-2022)

Krystyna Meissner była wieloletnią dyrektorką artystyczną toruńskiego Teatru im. Wilama Horzycy (1983-1996). Była pomysłodawczynią Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Kontakt”, który odbywa się każdego roku w naszym mieście. Pochodziła z Warszawy, gdzie studiowała polonistykę, a następnie reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Debiutowała w 1956 roku jako asystentka reżysera sztuki „Matka” Karola Capka, w reżyserii Marii Wiercińskiej. Tworzyła wiele imprez teatralnych i artystycznych, które funkcjonują do dzisiaj. Wyreżyserowała dziesiątki sztuk, pracowała z setkami aktorów.

Krystyna Szalewska-Gałdyńska (1938-2022)

W styczniu 2022 roku zmarła znana toruńska malarka Krystyna Szalewska-Gałdyńska. Pochodziła z Przerośli koło Suwałk. Zajmowała się malarstwem, grafiką, rysunkiem. Przez wiele lat należała do Związku Polskich Artystów Plastyków. W 1958 roku ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie. W 1963 roku ukończyła Wydział Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jej prace znajdują się w zbiorach wielu ważnych polskich muzeów m.in. w Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Mazowieckim w Płocku oraz Muzeum Okręgowym w Toruniu. Należy wspomnieć, że w 2008 roku otrzymała odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 Andrzej Langer (1953-2022)

Andrzej Langer był niezwykłym człowiekiem, bardzo skromnym. Torunianie znali go z bardzo interesujących i przyciągających reklam, które wygłaszał swoim tonalnym głosem. Nazywano go „głosem starówki”. W przeszłości był zawodowym żołnierzem. Niestety w wyniku wypadku doznał uszkodzenia kory mózgowej, przez co stracił umiejętność liczenia. Wtedy sposobem na życie stała się reklama. Jak dowiedziały się lokalne media, Andrzej Langer walczył z przewlekłą chorobą, był poddawany chemioterapii. Zmarł nagle, w domu.