Wracamy do rekordowego 28.Finału WOŚP w Toruniu! Czas na podsumowania i podziękowania [AUDIO]

2020-02-18 18:20 Magdalena Witt-Ratowska
Podziękowania za toruński 28.Finał WOŚP
Autor: Magdalena Witt-Ratowska Podziękowania za toruński 28.Finał WOŚP

Toruń w tym roku bił rekord za rekordem podczas 28.Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Orkiestrowe sztaby jeszcze czekają na oficjalne potwierdzenia zebranych kwot, ale Toruń na pewno w tym roku ma sumę, jakiej dotąd w naszym mieście nie było. To 738 tysięcy 291 złotych i 32 grosze z puszek i licytacji. Aż o 132 tysiące więcej niż rok temu.

Organizatorzy 28.Finału dziękują teraz torunianom i wszystkim, którzy wsparli Orkiestrę, a im z kolei gratuluje i dziękuje prezydent Torunia. Michał Zaleski spotkał się z szefami sztabów i głównych wydarzeń, wręczając wielkie ceramiczne serca. 

W Toruniu Orkiestra gra w trzech sztabach - głównym w Domu Harcerza i Dworze Artusa, na Skarpie w III LO oraz w SP nr 1 na Starówce. I w każdym z nich do puszek trafiły tym razem rekordowe sumy. W DH było to około 408 tysięcy, Skarpa dokładnie 179 tysięcy 383 złote i 88 groszy oraz "jedynka" z najmłodszymi wolontariuszami 134 tysiące 515 złotych i 32 grosze.
Wolontariuszy, bez których trudno wyobrazić sobie WOŚP, było w tym roku na ulicach Torunia 795. Ale:

Sumy są ważne, jednak dla nas najważniejsze było bezpieczeństwo wolontariuszy i wszystkich ludzi, biorących udział w Orkiestrze - podkreśla Malwina Ziembikiewicz, szefowa głównego sztabu - zwłaszcza po ubiegłorocznej tragedii w Gdańsku.

Posłuchaj podsumowania tegorocznego Finału WOŚP w Toruniu:

Tradycyjnie dla WOŚP grali również studenci i wykładowcy Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie UMK. Sobota przed finałem była zdecydowanie sportowa - bieg Stowarzyszenia MARMEL dla WOŚP w parku na Bydgoskim Przedmieściu, bicie rekordu w jeździe na hulajnodze (to inicjatywa dzieciaków z toruńskiej Wędki) i przede wszystkim wiosłowanie na ergometrach. Toruń po raz czwarty przyłączył się do rywalizacji miast w Polsce i po raz kolejny wygrał. 329 osób uzyskało łączny wynik 164,5 km - informuje Sławomir Kruszkowski, organizator, radny i olimpijczyk. 

I jeszcze finałowa Wielka Ściskawa. Toruńska inicjatywa ściskania się w sercu o powierzchni 20 metrów kwadratowych stała się ogólnopolską imprezą. Mieliśmy najwięcej osób - aż 482. Ale tym razem sprzęt medyczny o wartości 50 tysięcy złotych trafi do Rzeszowa. 

W 2020 roku WOŚP pod hasłem "Wiatr w żagle" zagrała na rzecz zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej.