Włamywali się do bankomatów w kilku krajach! Są już w areszcie

2021-07-29 11:40
Włamywali się do bankomatów w kilku krajach!
Autor: KWP w Bydgoszczy

Dwóch obywateli Białorusi zatrzymali policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy i ze Żnina, przy współpracy z Europolem. Złodzieje zostali zatrzymani w Warszawie, po próbie włamania do bankomatu w Barcinie w kujawsko-pomorskiem.

Zatrzymani mężczyźni są członkami grupy dokonującej włamań do bankomatów przy wykorzystaniu urządzenia black box.

Policja ustaliła, że mieli działać w Polsce i w kilku innych europejskich krajach. Wpadli po włamaniu do bankomatu w kujawsko-pomorskiem.

Straty sięgają miliona złotych.

- Praca policjantów Wydziału Kryminalnego nad sprawą włamań do bankomatów trwa praktycznie cały czas. Uwagę ich zwróciło jedno z usiłowań włamania do bankomatu, do którego doszło w nocy z 11/12.06.2021 r. w Barcinie. Tam, jak wynika ze zgłoszenia, które przyjęli policjanci ze Żnina, doszło do uszkodzenia obudowy bankomatu, a następnie przecięcia kabli oraz podłączenia do niego urządzenia typu black box, za pośrednictwem którego przekazywane były komendy wypłaty gotówki. Ta nietypowa metoda, bezsprzecznie wymagająca wiedzy i umiejętności, wzbudziła zainteresowanie kryminalnych – informuje Monika Chlebicz z KWP w Bydgoszczy.

Wspólna praca policjantów z Bydgoszczy i Żnina pozwoliła na ustalenie, że doszło do przynajmniej 7 podobnych włamań lub usiłowań ich dokonania na terenie kilku województw.

Informacje o ustaleniach policjantów trafiły między innymi do Agencji Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Ścigania, czyli Europolu.

- W siedzibie agencji w Hadze, doszło do spotkania z policjantami z Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Czech, Słowacji, Holandii i Danii. Ta międzynarodowa współpraca, koordynowana przez funkcjonariuszy Europolu, przyniosła efekty. Wymiana informacji, zgromadzonych przez policje z państw, które brały udział w spotkaniu, zaowocowała spersonalizowaniem członków grupy, ustaleniem jednego z samochodów, którym poruszali się przestępcy, a także ustaleniem metody i sposobu ich działania – dodaje Monika Chlebicz.

W drugiej połowie lipca w Warszawie policjanci z KWP w Bydgoszczy i ze Żnina, przy współpracy z Europolem, zatrzymali dwóch obywateli Białorusi.

26 i 29-latek trafili do prokuratury w Szubinie, gdzie usłyszeli zarzut usiłowania włamania do bankomatu w Barcinie. Obaj na wniosek prokuratora zostali aresztowani na 3 miesiące.

Policja ustaliła, że aresztowani mogli dokonać przynajmniej 13 włamań do bankomatów z użyciem black boxa. Nie wszystkie zakończyły się kradzieżą pieniędzy.

Śledczy szacują, że na terenie Polski i innych krajów Europy mogli w wyniku włamania do bankomatów uzyskać kwotę nie mniejszą niż 600 tys. złotych w Polsce oraz ok. 100 tys. euro w krajach Europy.

Zawsze też niszczyli bankomaty. Koszty związane z ich naprawą wahają się od 16 do 40 tys. złotych.