Włamywali się do bankomatów w kilku krajach! Są już w areszcie

2021-07-29 11:40
Włamywali się do bankomatów w kilku krajach!
Autor: KWP w Bydgoszczy

Dwóch obywateli Białorusi zatrzymali policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy i ze Żnina, przy współpracy z Europolem. Złodzieje zostali zatrzymani w Warszawie, po próbie włamania do bankomatu w Barcinie w kujawsko-pomorskiem.

Zatrzymani mężczyźni są członkami grupy dokonującej włamań do bankomatów przy wykorzystaniu urządzenia black box.

Policja ustaliła, że mieli działać w Polsce i w kilku innych europejskich krajach. Wpadli po włamaniu do bankomatu w kujawsko-pomorskiem.

Straty sięgają miliona złotych.

- Praca policjantów Wydziału Kryminalnego nad sprawą włamań do bankomatów trwa praktycznie cały czas. Uwagę ich zwróciło jedno z usiłowań włamania do bankomatu, do którego doszło w nocy z 11/12.06.2021 r. w Barcinie. Tam, jak wynika ze zgłoszenia, które przyjęli policjanci ze Żnina, doszło do uszkodzenia obudowy bankomatu, a następnie przecięcia kabli oraz podłączenia do niego urządzenia typu black box, za pośrednictwem którego przekazywane były komendy wypłaty gotówki. Ta nietypowa metoda, bezsprzecznie wymagająca wiedzy i umiejętności, wzbudziła zainteresowanie kryminalnych – informuje Monika Chlebicz z KWP w Bydgoszczy.

Wspólna praca policjantów z Bydgoszczy i Żnina pozwoliła na ustalenie, że doszło do przynajmniej 7 podobnych włamań lub usiłowań ich dokonania na terenie kilku województw.

Informacje o ustaleniach policjantów trafiły między innymi do Agencji Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Ścigania, czyli Europolu.

- W siedzibie agencji w Hadze, doszło do spotkania z policjantami z Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Czech, Słowacji, Holandii i Danii. Ta międzynarodowa współpraca, koordynowana przez funkcjonariuszy Europolu, przyniosła efekty. Wymiana informacji, zgromadzonych przez policje z państw, które brały udział w spotkaniu, zaowocowała spersonalizowaniem członków grupy, ustaleniem jednego z samochodów, którym poruszali się przestępcy, a także ustaleniem metody i sposobu ich działania – dodaje Monika Chlebicz.

W drugiej połowie lipca w Warszawie policjanci z KWP w Bydgoszczy i ze Żnina, przy współpracy z Europolem, zatrzymali dwóch obywateli Białorusi.

26 i 29-latek trafili do prokuratury w Szubinie, gdzie usłyszeli zarzut usiłowania włamania do bankomatu w Barcinie. Obaj na wniosek prokuratora zostali aresztowani na 3 miesiące.

Policja ustaliła, że aresztowani mogli dokonać przynajmniej 13 włamań do bankomatów z użyciem black boxa. Nie wszystkie zakończyły się kradzieżą pieniędzy.

Śledczy szacują, że na terenie Polski i innych krajów Europy mogli w wyniku włamania do bankomatów uzyskać kwotę nie mniejszą niż 600 tys. złotych w Polsce oraz ok. 100 tys. euro w krajach Europy.

Zawsze też niszczyli bankomaty. Koszty związane z ich naprawą wahają się od 16 do 40 tys. złotych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE