Twierdza Toruń zdobyta! Wreszcie można wejść do nowego muzeum [AUDIO, WIDEO, ZDJĘCIA]

2021-02-05 17:43

Wojskowa historia Torunia w jednym miejscu. Po wielu miesiącach oczekiwań, Muzeum Twierdzy Toruń otworzyło swoje bramy. To wyjątkowe miejsce, które pokazuje czasy od powstania fortyfikacji w mieście, już od średniowiecza, ale głównie od początku XIX wieku po II wojnę.

Makiety, dioramy, mundury, broń i inne militaria, wyposażenie, sceny z koszarowego życia żołnierzy, ale też jeńców, odlewnia armat i amunicji, kuchnia oraz wiele innych elementów nawiązujących do wojskowej historii miasta - to wszystko jest już dostępne dla zwiedzających.

Muzeum Twierdzy Toruń, mieszczące się przy Wałach gen.Sikorskiego 23/25, jest nowym oddziałem Muzeum Okręgowego.

I, jak zaznacza Adam Kowalkowski, kurator wystawy - jedynym w Polsce, które tak przekrojowo pokazuje wpływ fortyfikacji na miasto, głównie z czasów zaboru pruskiego.

Debiut Muzeum Twierdzy Toruń

Miłośnicy tej dziedziny historii i wojskowości będą tu mieli wstęp do dalszych eksploracji obiektów Twierdzy Toruń. A tych jest w mieście około dwustu! To forty, schrony, znajdujące się na Szlaku Fortecznym, liczącym ponad 40 kilometrów.

Ale aranżacja i tematyka tego miejsca zainteresuje każdego.

Jeszcze przed otwarciem, kiedy było wiadomo, że te placówki znowu mogą po przerwie się otworzyć - Muzeum Okręgowe odbierało wiele telefonów.

Co bardzo nas cieszy - zauważa dyrektor Aleksandra Mierzejewska. I dodaje, że zwiedzanie i korzystanie z multimediów jest bezpieczne. Jednocześnie w obiekcie może teraz przebywać 60 osób, obowiązują oczywiście maseczki i dezynfekcja rąk.

Posłuchaj, co obejrzymy w Muzeum Twierdzy Toruń i jak bezpiecznie korzystać z multimediów:

Prace nad rewitalizacją zniszczonego budynku dawnych Koszar Bramy Chełmińskiej rozpoczęły się w 2016 roku - przypomina zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz:

Zaprosiliśmy do współpracy pasjonatów z Torunia, którzy specjalizują się w budownictwie fortecznym. Dzięki ich pracy dokumentacja została przyjęta i otrzymaliśmy pieniądze na realizację tego projektu.

Roboty nie były łatwe, ale jesteśmy bardzo zadowoleni z efektu. W czasie prac pojawiły się też niespodzianki. Odkopano na przykład schody kamienne i klatkę schodową, której nie było w dokumentacji. Te elementy zostały odtworzone.

Zagospodarowano też tereny wokół. W sprzyjających warunkach bedą tam m.in. pikniki historyczne, militarne. Koszt całkowity projektu to prawie 23 miliony złotych, w tym dofinansowanie unijne ponad 14 milionów 300 tysięcy.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!

QUIZ: Rozpoznasz polskie miasta po jednym zdjęciu? Sprawdź!

Pytanie 1 z 20
Miasto ze zdjęcia to:
Kraków