Młyn Wiedzy

i

Autor: Magdalena Witt-Ratowska Młyn Wiedzy i wahadło

Wahadło znów udowodni obrót Ziemi. Młyn Wiedzy otwiera się dla zwiedzających! [AUDIO, ZDJĘCIA]

2021-02-03 22:57

I nie tylko Młyn Wiedzy, także sąsiednie Centrum Innowacyjnej Edukacji. Do budynków będzie można wejść już od 4 lutego. Sprawdzili, przeanalizowali rozporządzenia i mogą się otwierać. Jednak obowiązują pewne ograniczenia, a zwiedzanie będzie w reżimie sanitarnym.

Najważniejsze, że placówka po wielu miesiącach otwiera się dla gości. Specjalnie z tej okazji w ruch pójdzie znowu wahadło Foucaulta, które od miesięcy było w stanie spoczynku.

Zasady

Już na wejściu trzeba pamiętać o dezynfekcji i noszeniu maseczek ochronnych. Przed wejściem na każdą wystawę będzie zamieszczona informacja, ile osób może jednorazowo na niej przebywać.

Tłoku na pewno nie należy się spodziewać, bo w budynkach Centrum może przebywać jednocześnie nie więcej niż 25 procent zwiedzających. To zasady obowiązujące w tzw. strefie czerwonej. Dlatego w Młynie Wiedzy to 125 osób, w Centrum Innowacyjnej Edukacji - 19.

Zwłaszcza CIE może cieszyć się zainteresowaniem, bo właściwie mało było okazji do poznania wnętrz budynku z "zardzewiałą ścianą". To miejsce z pierwszą w Polsce ekspozycją poświęconą w całości ludziom młodym i procesowi dojrzewania. Centrum przed pandemią było dostępne zaledwie kilka miesięcy. Teraz można to nadrobić.

Ze względów sanitarnych ograniczyliśmy korzystanie ze stanowisk, które sprawiają, że przez zwiedzającego jest wytwarzany aerozol lub jest wymuszony dotyk w okolicach nosa i ust - podkreśla Marcin Centkowski, rzecznik Centrum Nowoczesności:

Nie można korzystać z eksponatów, które wymagają od zwiedzającego dmuchania, wąchania czy mówienia do mikrofonu. Czasowo usunęliśmy również z wystaw elementy ubrań i wyłączyliśmy eksponat wymagający zakładania specjalnego stroju.

Po długiej przerwie znowu można zwiedzać Centrum Nowoczesności w Toruniu:

Więcej, także o warsztatach online, na stronie placówki TU.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!