Pisanki

i

Autor: Flickr/zdjęcie poglądowe Skąd w Polsce na Wielkanoc wzięło się malowanie jajek?

Wielkanocne zwyczaje

Tradycja malowania jajek w Polsce. Skąd się wzięła? Od kiedy Polacy robią pisanki?

2023-04-10 12:53

Pisanki, czyli udekorowane rozmaitymi kolorami i wzorami jajka na twardo są dziś nieodłączną częścią Wielkanocy i tradycji z nią związanych. Skąd się jednak wzięły? Czy zostały zapożyczone i przeniesione na rodzimy grunt? Wiemy na pewno, że pisanki nie mają chrześcijańskiego korzenia i są starsze niż kościelne obrzędy. Zobaczcie sami!

Jak pisanki trafiły do Polski?

Pisanki to tradycyjne, ozdobione jajka, które są związane z kulturą oraz tradycją Polski od średniowiecza. Istnieje kilka teorii na temat pochodzenia pisanki.

Jedna z teorii mówi, że pisanki pochodzą z czasów przedchrześcijańskich, kiedy to jaja były symbolem życia i płodności, a wiosenne święta obchodzone były na znak powrotu wiosny i nowego życia. Wierzono, że ozdobione jajka mają magiczną moc i chronią przed chorobami oraz nieszczęściami w życiu rodzinnym.

Inna teoria mówi, że pisanki stały się popularne w Polsce dzięki wpływom kultury wschodniej, a szczególnie Bizancjum. W tradycji bizantyjskiej jaja były barwione na czerwono, aby symbolizować krew Chrystusa, a potem zdobione różnymi wzorami i motywami religijnymi. Do dziś pisanki są niezwykle ważne w Europie Wschodniej. Wielki kunszt zdobniczy jajek wielkanocnych wykształcił się na Ukrainie.

Kolejna teoria mówi, że pisanki pojawiły się w Polsce w średniowieczu i stały się popularne wśród szlachty. Jaja były ozdabiane specjalnymi farbami oraz ornamentami, co było wyrazem bogactwa i prestiżu, o który ten stan zawsze zabiegał.

Nie wiadomo dokładnie, która z tych teorii jest prawdziwa, ale wiadomo, że pisanki z czasem stały się ważnym elementem polskiej tradycji i są wciąż obecne podczas świąt Wielkanocnych, kiedy to jaja są malowane i ozdabiane różnymi wzorami i motywami ludowymi.

Malowanie jajek przyszło ze wschodu - Bizancjum

Pisanki wywodzą się z kultury bizantyjskiej. W tradycji bizantyjskiej (czyli Rzymu Wschodniego zdominowanego przez kulturę grecką) jaja były barwione na czerwono, aby symbolizować krew Chrystusa, a potem zdobione różnymi wzorami i motywami religijnymi - o czym była mowa powyżej. Jaja te nazywano "krasankami" (od słowa "kras", co oznacza "piękno" w języku starosłowiańskim).

Kultura bizantyjska miała znaczny wpływ na kulturę Słowian Wschodnich, w tym na kulturę polską, dlatego można przypuszczać, że pisanki pojawiły się w Polsce dzięki wpływom kultury bizantyjskiej. Najpewniej trafiły na ziemie polskie przez Ruś Kijowską, z którą utrzymywano bliskie związki i relacje handlowe. Wymiana kulturowa kwitła i była na porządku dziennym.

Pisanki stały się popularne w Polsce już w średniowieczu i były ozdabiane różnymi technikami, takimi jak rysowanie wzorów woskiem na jaju i zanurzanie go w barwniku, aby uzyskać kolorowe wzory.

Pisanki na Ukrainie to stara tradycja

Tradycja pisanek na Ukrainie jest bardzo bogata i ma długą historię sięgającą czasów przedchrześcijańskich. Pisanki na Ukrainie nazywają się "pysanky" i są ważnym elementem ukraińskiej kultury oraz tradycji.

Podobnie jak w Polsce, w tradycji ukraińskiej jaja symbolizują życie i płodność, a wiosenne święta są okazją do obchodzenia nowego życia i odrodzenia. Pisanie pysanek (tak! Pisanki się "pisze" a nie "maluje") było również rytuałem ochronnym, wierzyło się, że pisanki chronią przed chorobami i nieszczęściami.

Tradycyjne pysanki ukraińskie ozdabiane są przy użyciu specjalnej techniki woskowej, podobnie jak w Polsce. Różnice polegają na tym, że ukraińskie pysanki mają często bardziej skomplikowane wzory i motywy, a także bardziej intensywne kolory. Wzory na pysankach często odnoszą się do symboliki słowiańskiej i mają charakter religijny lub magiczny.

Obecnie pysanki ukraińskie są wciąż popularne i są ważnym elementem lokalnej kultury. Warto dodać, że pysanki są wykorzystywane przy wielu różnych okolicznościach, takich jak święta, wesela itp.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE